meb
meb merkez teşkilatı birimleri

Uzaktan Eğitim Faaliyet Raporu Ortaokul

Uzaktan Eğitim Faaliyet Raporu Ortaokul

14-20 MART 2020

1-Evden eğitim için TRT tarafından açılacak olan TRT eğitim kanalı EBA Tv’ nin uydu ve frekans bilgileri ile ilgili 7/C sınıfı velilerine WhatsApp uygulaması üzerinden fotoğraf yolu ile bilgi verilmiştir.
2- 23 Mart 2020 Pazartesi günü EBA Tv Ortaokul kanalında yayınlanacak olan derslerin günleri ve saatlerine ilişkin ders programı 7/C sınıfı velilerine fotoğraf yolu ile bildirilmiştir.
3-Ders programına ve ders yayın akışına eba.gov.tr/ TRT internet sitelerinden de ulaşabilecekleri bilgisi verilmiştir.
4-20 Mart 2020 tarihinde saat 21.30’ da Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’ un resmi instagram hesabı üzerinden uzaktan eğitim süreci ile ilgili canlı yayında bulunacağı bilgisi 7/C sınıfı velilerine fotoğraf yolu ile bildirilmiştir.
5-“Türkiye´nin Operatörlerinden Türkiye´nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü” kapsamında EBA içeriklerine ücretsiz erişim sağlayabileceklere dair bilgiler ile kampanyadan yararlanabilmek için yapılması gerekenler 7/C sınıfı velilerine fotoğraf yolu ile bildirilmiştir. Ayrıca 13 Mart 2020 tarihinde öğrencilerimizin de okulumuz Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ö……………… tarafından da bilgilendirildikleri 7/C sınıfı velilerine hatırlatılmıştır.

23-30 MART 2020

1-Uzaktan eğitime dair sorulara cevap bulabilecekleri ☎ 444 0 632 (MEBİM) hattı hakkında 7/C sınıfı velileri bilgilendirilmiştir.
2-7/C sınıfı velilerinden öğrencilerin EBA Tv’ deki dersleri takip edip etmedikleri ile ilgili dönüş yapılması istenmiştir.
3-7. sınıflara Türkçe dersi Ek Fiiller ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
4-7/C sınıfı velilerine EBA üzerinden Türkçe dersine ait ödev verildiği, öğrencilerin bu ödevleri imkanları ölçüsünde yapmalarının sağlanması gerektiği bildirilmiştir.
5-7/A sınıf öğretmeni R………………. ve 7/B sınıf Öğretmeni ……………………. ile iletişim kurulmuş, bu sınıflardaki öğrenci velilerine de Türkçe dersinden EBA’ da ödevler verildiğini duyurmaları istenmiştir.
6-EBA şifresi olmayan öğrencileri yönlendirmek için 7/C sınıfı velilerine EBA’ da nasıl şifre alınacağına dair yönergeler içeren fotoğraf paylaşılmıştır.
7- 7/C sınıfındaki tüm öğrencilerin velileri telefonla aranarak öğrencilerin sağlık durumları, EBA Tv’ deki dersleri takip edip etmedikleri ile ilgili bilgi alınmıştır.
8- Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her dersten her sınıf bazında Online test soruları hazırlanmış olduğu bilgisi, e-posta adresi ve uzantısı 7/C sınıfı velileriyle fotoğraf olarak paylaşılmıştır.
9-Her öğrencinin bu zaman zarfında günde bir saat kitap okumaları konusunda velilerin gerekli desteği sağlamaları, her öğrencinin okuduğu kitabın fotoğrafını tarafıma göndermeleri 7/C sınıfı velilerine iletilmiştir.

meb
meb merkez teşkilatı birimleri

30 MART-5 NİSAN 2020

1- 7. sınıflara Türkçe dersi Anlatım Bozukluğu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
2- “El Yıkarken Suyu Tasarruflu Kullanma” konulu kısa video 7/C sınıfı velileri ile paylaşılmıştır.
3-Bilim Çocuk, Bilim ve Teknik dergilerine ücretsiz erişim sağlayabilmek için gerekli internet adresi ve uzantısı 7/C sınıfı velileri ile fotoğraf olarak paylaşılmıştır.

 

6-12 NİSAN 2020

1- 7/C sınıfı velilerine uzaktan eğitim ile ilgili EBA Tv’ de yayınlanacak “Bizden” adlı veli kuşağının her akşam saat 20.00’ de başlayacağı, ilk yayında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’ un velilere açıklamalarda bulunacağı bilgisi verilmiştir.
2- Okul Müdürü ……………………..tarafından iletilen “    İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koronavirüs Nedeniyle Sosyal İzolasyon Sürecinde Anne Babalara 10 Temel Öneri” başlıklı pdf dosyası 7/C sınıfı velilerine iletilmiştir.
3- 7 Nisan Salı akşamı Eba Tv’ de Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Uzmanı ………………………’ nun evde kalma döneminde çocukların bağışıklığını koruma konusunda, saat 20.00’ de aileleri bilgilendireceği bilgisi 7/C velilerine iletilmiştir.
4-7. sınıflara Türkçe dersi Konu-Ana Fikir–Ana Duygu konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
5- 7. Sınıf öğrencilerine MEB 23 Nisan Öykü Yazma Yarışması duyurulmuştur.
6-7/C sınıfı velileriyle Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’ un velilere yönelik hazırlanmış olan videosu paylaşılmıştır.

13-19 NİSAN 2020

1-7/C sınıfı velileri ile uzaktan veli toplantısı gündem maddeleri paylaşılmıştır. Velilerin öneri, görüş ve beklentileri alınarak veli toplantı tutanağı hazırlanmıştır.
2- 7.Sınıf düzeyinde okunabilecek kitaplar listesi hazırlanarak 7. Sınıf tüm şubeleri ile paylaşılmıştır.
3- 7. sınıflara Türkçe dersi Söz Sanatları ve Ek fiiller konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
4- Okul Müdürü………………… tarafından iletilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılacak çalışmalar konusunda 7/C sınıfı velileri ve öğrencileri bilgilendirilmiştir.
5- 7/C sınıfı öğrencilerine Google Drıve formlardan “Uzaktan Eğitim Öğrenci Anketi” uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Uzaktan eğitim ile ilgili zamanı planlama, covid19 ile ilgili endişe duyan öğrenciler telefonla aranmış ve sorunların çözümüne yönelik görüşülmüştür.

Meb Bizden Dergisi

20-26 NİSAN

1- 7. Sınıf öğrencilerine Google Drıve formlardan Türkçe 1.deneme sınavı gönderilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
2-EBA’ da “Her gün düzenli olarak kitap okuyor musun?” sorusu ile anket çalışması yapılmıştır.
3- 7. sınıflara Türkçe dersi Kelime ve Kelime Gruplarında Anlam konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
4- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında öğrencilerden gelen video ve görseller Müdür Yardımcısı ………………………. ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni …………………..’ a iletilmiştir.
5-Okul web sitesinde yayınlanan okulumuz öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında görsel ve videolarına ait link velilerimize iletilerek izleyebilecekleri söylenmiştir.

27 NİSAN-3 MAYIS

1-7. Sınıf öğrencilerine Google Drıve formlardan Türkçe 2.deneme sınavı gönderilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
2 -7. sınıflara Türkçe dersi Cümlede Anlam (sebep-sonuç, amaç-sonuç, koşul-sonuç cümleleri) konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
3 -7. sınıflara Türkçe dersi Deyimler ve Atasözleri konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
4- Ders dışı etkinliği olarak tuz seramiği yapımı 7/C sınıfı velilerine gönderilmiştir.

4-10 MAYIS

1-Tarım ve Orman Bakanlığına ait “Geleceğe Nefes” projesi ile ilgili link 7/C sınıfı velilerine gönderilmiştir.
2- 7. Sınıf öğrencilerine Google Drıve formlardan Türkçe 3.deneme sınavı gönderilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
3-EBA ya giriş yapmayan, EBA canlı derslere katılmayan öğrenci velileri telefonla aranarak bilgi alınmıştır.
4-7. sınıflara Türkçe dersi Cümlede Anlam konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
5-7. Sınıf öğrencilerine Google Drıve formlardan tüm derslerin yer aldığı deneme sınavı gönderilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
6- 7. Sınıf öğrencileri ile EBA’ da Türkçe canlı dersi yapılmıştır.

11-17 MAYIS

1- 7. Sınıf öğrencilerine Google Drıve formlardan Türkçe 4.deneme sınavı gönderilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
2-7. sınıflara Türkçe dersi Metin yapısı konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
3-7. sınıflara Türkçe dersi Hikaye Unsurları konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
4-7. sınıflara Türkçe dersi Metin Türleri (söyleşi, biyografi, otobiyografi, günlük) konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
5- 7. Sınıf öğrencileri ile EBA’ da Türkçe canlı dersi yapılmıştır.

18-24 MAYIS

1- Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından her dersten her sınıf bazında Online test soruları hazırlanmış olduğu bilgisi, e-posta adresi ve uzantısı (……………………… 7/C sınıfı velileriyle paylaşılmıştır.
2-7. sınıflara Türkçe dersi Fiillerin Anlam Özellikleri konusu ile ilgili EBA’ dan konu anlatımlı videolar, alıştırmalar ve tarama testleri ödevleri gönderilmiştir.
3- 7. Sınıf öğrencileri ile EBA’ da Türkçe canlı dersi yapılmıştır.

 

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb

2021 Bursluluk Sınavı Başvuru Bilgileri

BAŞVURU BİLGİLERİ Veliler ön başvuruyu https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılabilecektir. Sınav başvuruları 08-26 Şubat 2021 tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir