yerdeki yildizlar buyuk
HER ÇOCUK ÖZELDİR

YERDEKİ YILDIZLAR (HER ÇOCUK ÖZELDİR)

YERDEKİ YILDIZLAR (HER ÇOCUK ÖZELDİR)

Film 8-9 yaşlarındaki bir çocuğun okuldan eve dönmesiyle başlar.Bu çocuğun adı İshaan’dır.
İshaan’ın çok geniş bir hayal dünyası vardır. Fakat okuma-yazma öğrenememekte ,derslerinde hiç başarılı olamamaktadır. Abisi ise bütün derslerde birincidir. Ailesi bunun sebebinin tembellik ve haylazlık olduğunu düşünür.Komşuları ve öğretmenleri sürekli İshaan’dan şikayet ederler.Bir gün komşu çocuğu İshaan’ı yere iter, kavga başlatır. Çocuğun annesi şikayet eder.Babası bunun üzerine çok sinirlenir ve bir daha böyle bir şey yaparsa onu yatılı okula göndereceğini söyler.
İshaan bir gün ödevlerini yapmadığı için okuldan kaçar. İzin kağıdınıabısıne yazdırır. Babası bunu farkedinceİshaan’ı yatılı okula vermeye karar verir. Okulun ilk günü İshaan kimseyle konuşmaz. Annesi aradığında telefonda konuşmaz. Bu okulun öğretmenleri çok disiplinli ve serttir.İshaan okuyamamaktadır ve harflerin dans ettiğini söyler.

Okula geçici bir resim öğretmeni atanır.Öğretmenin sert tavrı ve aşağılamaları karşısında yenilgiye uğramış hisseden Ishaan’a sıra arkadaşı cesaret verici sözler söyleyerek destek oluyor. Öğretmen sınıfa palyaço kıyafetiyle ve şarkı söyleyerek, dans ederek girer. Birlikte çok eğlenirler veçocuklar bu öğretmeni çok severler. Öğretmen çocuklara resim kâğıdı dağıtır ve resim yapmalarını ister . Çocuklar ne yapacaklarını öğretmene sorarlar. Öğretmen ne istiyorlarsa onu çizmelerini söyler. Sadece İshaançizmemektedir.Çünkü okula küsmüş güvenini yitirmiştir. Okulun en başarısız öğrencisi yine İshaan’dır.
Çok kısa sürede Ishaan’ın sorununu tespit edebiliyor; “Disleksi”. Bir öğretmenin empati yeteneğinin ne kadar da önemli olduğunu, anlayışla işlerin nasıl da düzelebileceğini filmin geri kalanından beklendiği üzere ispatlıyor. Öğrencilere her birinin ne kadar özel olduğunu hissettirmeyi ve onlara ihtiyaçları olan özgürlükleri vermeyi başarıyor. Resim öğretmeni İshaan’ıbütün öğrtmenlere sorarak araştırır. Öğretmenleri defterlerine bir türlü düzgün yazamadığını söylerler.a Resim öğretmeni İshaan’ın bütün defterlerini inceler. Ailesinin evine gider ve defterlerini inceler. Çocuğun tıpkı kendisi gibi “disleksi” olduğunu anlatır. Aile kabul etmek istemez. Ama Mozart’ın, Albert Einstein, OzzyOsbourne, Leonardo da Vinci, GrahamBell, Henry Ford ve Steve Jobs…gibi ünlülerin de bu hastalıkta olduğunu söyleyince daha sonra kabul ederler.
Günlerce İshaan’ahafrleri öğretmek için çabalar ve sonunda başarır. Babası okula ziyarete geldiği zaman İshaan’ın duvardaki afişleri okuduğunu görünce çok duygulanır.
Okulda resim yarışması düzenlenmiştir.Yarışmaya bütün öğretmenler ve öğrenciler katılır.Yarışmajürisinde resim öğretmeninin ünlü bir ressam olan annesi de vardır. Kazanan İshaan olur ve ikinci de İshaan’ın resmini yapan öğretmeni olur. Her iki resim okul yıllığına kapak olarak basılır.
İshaan’ın okuldan ayrılma zamanı gelmiştir. Öğretmenine uzun süre sarılı kalır. Ailesi öğretmene minnet duymaktadır. Hayatını değiştiren bu öğretmen olmuştur.

Kaynak: oguhuso Egitimhane

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

2024 Yeni Seçmeli Derslerin Öğretim Programları Yayımlandı

2023 – 2024 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir