SUYUN DİBİ BUYUK
SUYUN DİBİ

KORO (FOND DE L’ETANG) SUYUN DİBİ ÖZET

KORO (FOND DE L’ETANG) SUYUN DİBİ

Film savaş sonrası Fransa’da 1949 yılında geçer.

İşsiz bir müzik öğretmeni olan ClementMatheu yatılı bir okulda işe başlar.Yerin Dibi adı verilen okulda birbirinden farklı karakterlerde ve oldukça haylaz öğrenciler vardır.Okulun müdürü Rachine öğrencilere karşı çok sert ve disiplinli davranmaktadır.Öğrencilere farklı cezalar vererek onları disipline etmeye çalışmaktadır. Clement ise bu cezaların caydırıcı olmaktan çok çocukların kin ve inkikam duygularını beslediğini düşünmektedir. Girdiği ilk derste ilk kuralını koyar. Sınıfta sigara içilmez kuralı herkes için geçerlidir. Öğrencilerden ne olmak istedikleri ile ilgili bir yazı ister. Fakat Pepino adlı kimsesiz bir çocuk yazmamıştır.Her cumartesi okulun kapısında beklemektedir ama aslında ailesi yoktur.

Müdür Rachine ve müzik öğretmeni Clement’in yöntemleri birbirinden çok farklıdır. Clement ise öğrencileri disiplinli yapmanın dayak ve ağır cezalardan daha farklı bir yol olduğunu düşünmektedir. Aklına gelen en iyi çözüm ve en iyi bildiği iş olan  müzik sayesinde onlara ulaşabileceğini düşünmektedir.Öğrenciler onu sevip saymaya başlar. İşe sınıftaki öğrencileri seslerine göre ayırmakla başlar.Daha sonra onlardan oluşan bir koro kurmaya karar verir. Bu fikri müdüre sunduğunda,müdür onlardan hiçbir şey olmayacağını söyler  ve güler.Koro kurmayaizin verir.Bir gün okulun temizlikçisi bir şakaya maruz kalır.Bu şakada ağır bir şekilde yaralanır.Şakayı yapan çocuğu bulur fakat müdüre söylemez. Ona temizlikçiyi iyileşene kadar bakma görevi verir.Fakat durumu gittikçe kötüleşmeye başlar ve hastaneye kaldırılır.Koroyu da gittiçe ilerleten Clement koridordan şarkı sesleri duyar.Ve kim söylüyorsa sesi geçekten mükemmeldir.Sesleri takip eder ve Morhange adlı bir çocukla karşılaşır.Bu çocuk aynı zamanda temizlikçiye şaka yapandır.Bu çocuk da koroya katılır.Harika bir uyum sağlanır.Morhange’in annesiyle konuşur ve yeteneklerinden bahseder.

Konser vermek için müdürden izin alır ve bu konsere ünlü bir sanatçı da katılır.Morhange çok beğenir. Annesi onu okuldan alır ve londradaki bir müzik okuluna gönderir.Daha önce okuldan okulun parasını çaldı denilerek atılan bir öğrenci için o benim tek baritonumdu diyerek her öğrencinin değerli olduğunu belirtir.Daha sonra bu öğrenci okulu yakar. Parayı başka bir çocuğun aldığı ortaya çıkar.MüdürClementi okuldan kovar. Müdür hakkında inceleme yapılır ve görevden alınır.Clement giderkenPepino gelir onunla gitmek ister. Pepino’yu yanına alır.

Morhange’nin annesi ölmüştür.Morhange cenazeye gider.Yıllar sonra(50 yıl) iki arkadaş buluşurlar. Pepino ve Morhange eski anılarını birlikte yadederler.VeClementMatheu adlı öğretmenlerini minnetle anarlar.

Kaynak oguhuso egitimhane.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

birinci dunya savasi

20.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI DEVLETİ

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Trablusgarp Savaşı’nın çıkmasında; • Sömürgecilik yarışında geç kalan İtalya’nın sanayisi için hammadde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir