bilsem ogrenci secme
Etkili Okul Yönetimi Ve Liderlik

Yeni Atanan Öğretmenlere Öneriler

Yeni Atanan Öğretmenlere Öneriler

Öğretmenlik mesleğinde çok pratik çözümler  bulmalısınız. Anlık gelişen olaylarda hemen olayı çözüp yatıştırmanız gerekir. 1.sınıf okutuyorum mesela 15-16 yıl önce. Sınıfa giriyorum, bir öğrencim ağlıyor. Niçin ağlıyorsun diye sorduğumda  ‘öğretmenim bana dört göz diyorlar’o yüzden ağlıyorum der. Hemen kulağına eğilip bak ben de dört gözüm ne güzel işte, onlar bizi kıskanıyorlar. Onların 2 gözü var, bizim dört gözümüz var deyince öğrenci gülmeye başlar. Evet eveet der. Keyfi yerine gelir. Bu öğrencim çok zeki, akıllı bir öğrencimdi. En son gördüğümde naber dört göz demiştim, gülmüştü. Sarılmıştık baba ile kızının sarılması gibi. Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilimleri öğretmenliğinde okuduğunu söylemişti, ama şimdi mezun olmuştur.

Öğrenciler hep birbirinden çok şikayet ederler. Bana şunu dedi, bana bunu dedi. En çok kullandıkları ise deli lafıdır. Her derse girince mutlaka bir şikayet olur. Genel olarak söylüyorum. Çok şükür bu sınıfımda olmadı ama olur diye daha problem ortaya çıkmadan ben sorunu ortadan kaldırdım .Öğrencilerime isim tekerlemeleri, soy isim tekerlemeleri hazırlarım .Kendi isimlerine kafiyeli sözcükler oluştururum. Benim soyadım Gökdeli. Öğretmenim benden deli gibi mesela. Şimdi bu öğrenciye kimse deli diyemez. Öğrenci düşünür ben deli diye dalga geçersem o zaman öğretmenle de dalga geçmiş olurum. Öğrenci kendi kendine susar artık. Bir öğrenci bana deli dediler öğretmenim derse olsun ben de deliyim dersin öğrenciye. Öğrenci daha kafasına takmaz bişey.

bilsem ogrenci secme
Yeni Atanan Öğretmenlere Öneriler

Bir kız öğrenci gelir masaya ,elinde bir ufak not kağıdı. Öğretmenim bana bunu şu öğrenci verdi diye kızgınlıkla söyler. Kağıdın içini okursunuz ‘seni seviyorum’ yazar. Ne güzel işte, bu çocuk daha bu yaşta sevmeyi öğrenmiş. Bu çocuk çok başarılı olacak diye düşünürsünüz içinizden. Çünkü o aslında o kız arkadaşını sevmekle, ona sevdiğini söylemekle ben hayatı seviyorum bana artık bu hayatın zorlukları vız gelir demiştir. Sonra sınıfa hitaben şöyle deriz ,o kızın da gönlünü almak için. Çocuklar siz hepiniz arkadaşsınız, kardeşsiniz. Kızlar sizin bacınızdır. Onları tabii ki seveceksiniz. Erkekler de kızların abisidir. Onlar da sizi abisi gibi sevecek. Birbirinizi koruyacaksınız dersiniz, konuyu tatlıya bağlarsınız.

Yeni Atanan Öğretmenlere Öneriler

Ben hayatta ilkokulda bir kız arkadaşına seni seviyorum diyen bir öğrenciye kızmam. Tersine içimden aferin derim Çünkü ben de ilkokulda sınıfımda Sevdiye isminde bir kızı severdim.(Adını verdim, çünkü genç yaşta trafik kazasında vefat ettiğini öğrendiğim için.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah.)

Ona hiç söyleyemezdim. Sonraki yıllarda çocukluk işte derdim. Kaderinizde dönüm noktaları olur. Bir kitap okursunuz, bir insanla tanışırsınız ufkunuz değişir. Dünyaya, hayata, insanlara daha farklı bakarsınız. Düşünüyorum da Allah bana aslında daha 11 yaşındayken ilkokul 5.sınıftayken beni niçin yarattığını kalbime üflemiş. Kulum ben seni SEV   DİYE  yarattım. Şimdi 52 yaşında farkına vardım. Sevdiye’yi niçin sevdiğimi yeni anladım. Bir insanı sevmek, tüm insanları sevmektir, hayatı sevmektir, dünyayı sevmektir. Sonra o sevmeyi yaratan Allahı sevmektir. Allahın yarattığı bir kulunu seviyorsunuz, ne kadar güzel diyorsunuz. Kimbilir o güzel insanı yaratan Allah ne kadar güzeldir. Allahı sevmeye başlıyorsunuz. Her şey sevmekle başlar.Sevelim,sevilelim.07.11.2020 Ahmet ARSLAN

 


Yeni Atanan Öğretmenlere Öneriler 2

Yeni atandığınız okula daha önceden giderek okulu, müdür ve diğer personelleri tanıyın.

Asla veliyi suçlayarak konuşmayın veli kendini sana karşı kapatır. Vermek istediğinizi veremez hale gelirsiniz. Söylemek istediğiniz eleştirmeden, veliyi kırmadan söyleyin.

Öğrencilerinizi velisinin yanında kötülemeyin hatta övün.

Öğrencinin iyi bir davranışı olduğunda vakit kaybetmeden veliye söyleyin.

Öğretilenler unutulur bu yüzden birinci amaç eğitim olmalıdır.

Her alanda kendinizi geliştirin. Çok yönlü bir kişiliğiniz olsun. Farklı alanlarda hobilerinizle kişiliğinizi zenginleştirin.

Ögrencinizi asla küçümsemeyin ve onlara hakaret etmeyin.

Hemen sevgi kelebeği olmayın. Şunu unutmayın ki öğrencileriniz sizin arkadaşınız değildir. Tatlı bir mesafe olmalıdır.

Sınıf hakimiyeti için olmazsa olmaz kurallarınız ve bu kuralların tutarlılığıdır.

Yüksek sesten kaçının bağışıklık yapar.

Öğretmenlik bir planlama üzerine kuruludur. Planlamanızı iyi yapın

Öğretmen yönetmelikler iyi bilmelidir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

2024 Yeni Seçmeli Derslerin Öğretim Programları Yayımlandı

2023 – 2024 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir