giybet ne demektir 1
gıybet ne demektir

GIYBET  Ne Demek

GIYBET  Ne Demek

Bir yerde dinlemiştim. 40 gün içinde bir insana  hastalık, fakirlik ve zillet (itibarsızlaştırma) gelmezse  o insan kendinden şüphe etmelidir. Benim sağolsun kayınpederim var, beni çok sever, beni bir öğrenci gibi ,çocuk gibi görür hala. İnsanların olduğu kalabalık ortamlarda bile beni azarlar, itibarımla oynar. Ben lise yıllarımda tasavvuf eğitimi de aldığım için nefsim rencide olduğu için sevinirdim. Ne güzel kayınpederim de beni çok seviyor. Yüzüme böyle konuşan kimbilir arkamdan neler konuşuyordur, gıybetimi ediyordur. Allahım sana şükürler olsun günahlarım hafifliyor diye düşünürdüm hep. Kayınpederimi çok sevdiğim için yılda bir iki kez belki bayramlarda görürüm, çok sevdiğim için onun  fazla günaha girmesine kalbim asla müsaade etmez. Az önce eşimi gene yolcu ettim, akraba ziyareti yapacağım dedi. Akşam olunca da kayınbiraderim onu eve getirir, onunla da sohbet etmeyi çok severim ben. Yalnız bu sefer yok gelmesin eve dedim. Niye dedi? Ya ben tövbe ettim. O hep dedikodu yapıyor. Ben ona birini sorsam o ağzını açıyor ,gözünü yumuyor veriyor, veriştiriyor. Benim de hoşuma gidiyordu onun konuşması ama şimdi ben tövbekâr oldum dedikodu ortamında bulunmamam lazım dedim. O zaman sen de ona kimseyi sorma, kardeşime bir şey hatırlatma dedi. Bugün akşam gelince öğrencilerimle yaptığım kağıdı buruşturup çöpe atma etkinliğini yapacağım onunla. Ona da geçmişini unutturup yeni bir sayfa açmasını isteyeceğim.

giybet ne demektir
gıybet ne demektir

Dedikodu, gıybet bunlar çok büyük günahlardandır. İnsanların bütün iyiliklerini yok eder. Ya söylediğimiz şeyler o adam da var ama niye  gıybet olsun deriz. Zaten söylediklerimiz o adamda yoksa o daha kötü. Adama bir de iftira atmış olursun.

Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü demiş Yunus Emre. Dört dörtlük insan bulamazsınız bu dünyada. Mutlaka her insanın bir hatası olur. Allah bile, kulum tüm günahlarından nasuh bir tövbe ile tövbe ederse, onun tüm günahlarını silerim diyor. Günahlarına tövbe eden bir insan, günah işlememiş gibidir. Biz, adam eskiden bir hata etmiştir belki 20 yıl geçmiştir. Adam belki tövbe etmiştir, o hatasından dönmüştür. Hala adamın gıybetini yaparız. Ben benim gıybetimi yapan insanları çok seviyorum. İftira atan bile oldu. Soruşturma açıldı, çok şükür aklandım. Bana tazminat davası aç dediler. Yok ben öbür dünyada alacağım dedim..

giybet ne demek
gıybet ne demek

Siz, siz olun kalbinizi asla bozmayın. Kimseyi kınamayın. Kimseyi küçümsemeyin. Kibirli olmayın, mütevazi olun .Allahtan başka kimseden korkmayın, rızık endişesi taşımayın.

İnsanları hatalarıyla  birlikte sevin. Herkes kendi hatasından sorumludur. Kimsenin dedikodusunu yapmayın hatalarından dolayı .Parayla imanın kimde olduğu bilinmez derler. Kimin ne zaman hidayete ereceğini bilemezsiniz. Son nefesimizi verene kadar, bu dünya bir imtihandır bize. Kimsenin cennete gideceğine garantisi var mı? Yok .Kimse kendini kurtulmuş sanmasın. Şeytan oklarını hep üzerimize saplıyor. Bazen kibir okunu, bazen gıybet, bazen haset, bazen iftira okunu bize saplıyor. Her zaman uyanık olmalıyız. Hiç kimse için ön yargılı olmamalıyız. Kimsenin aleyhinde konuşmamalıyız. Biraz insanlardan uzaklaşıp kendi vicdanınızla baş başa kalın. Vicdanınızın sesini dinleyin. Huzura kavuşun.08.11.2020
Ahmet Hoca

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir