2.beylikler küçük

Türkiye’de Kurulan İlk Türk Beylikleri

TÜRKİYE’DE KURULAN İLK BEYLİKLER

Malazgirt zaferinden sonra İkta(Fethedilen yer fethedenindir) sistemiyle komutanlar fetihlere başlamıştır.Büyük Selçuklu Devleti’nin merkezi otoritesinin zayıflaması sonucunda da bu kurulan beylikler bağımsız hareket etmeye başlamışlardır.

NOT: İkta sistemi Osmanlı Devleti’nde ki tımar-dirlik dediğimiz toprak verme usulüyle parasız güçlü ordu sistemi birbiriyle örtüşmektedir.

1. Danişmentliler (1080-1178) : Danişment Ahmet Gazi tarafından Sivas’ta kurulmuş,Bizans ve Haçlılara karşı mücadele etmiş,kurulan ilk  en büyük beylik-devlet tir.Anadolu Selçuklu Hükümdarı II.Kılıçarslan bu beyliğe son vermiştir.En önemli eserleri Sivas Gök Medrese.

 

2. Mengücekliler(1080-1228): Doğuanadolu’da Erzincan çevresinde kurulmuşlardır.Kurucusu Mengücek Gazi’dir.

 

3. Saltuklular(1072-1202: Ebul Kasım Saltuk tarafından Erzurum merkezli kurulmuştur.Haçlılar ve Gürcülerle mücadele etmişlerdir.Anadolu Selçuklu Hükümdarı Rükneddin Süleyman Şah tarafından son verilmiştir.En önemli eseri Erzurum Çifte Minareli Medrese.

 

4.Artuklular(1102-1409):B.Selçuklu komutanı Artuk Bey’in oğulları Hasankeyf,Harput ve Mardin’de kurmuş,3 kol halinde yaşamışlardır.Malabadi köprüsü en önemli eserleridir.

 

5. Çaka Beyliği (1081-1093):Çaka Bey tarafından İzmir çevresinde kurulmuş olup ilk denizcilik faaliyetlerini gerçekleştirerek donanmasıyla Bizans’ı yenmiş ve Ege Adalarını ele geçirmiştir.

Kaynak:egitimhane

 

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

avrupa

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Küresel Bağlantılar Türkiye’de ve Dünyada Barış Uluslararası Kuruluşlar

İçindekiler1 TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA BARIŞ ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1 ÜLKEMİZİN İÇİNDE YER ALDIĞI ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1.1 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.