Anasayfa / Ders Notları / SSCB Dağılması ve Türkiye’ye Etkileri

SSCB Dağılması ve Türkiye’ye Etkileri

avrupaSSCB DAĞILDIKTAN SONRA***

  1. Dünya savaşından sonra başlayan Soğuk Savaş Dönemi bitmiştir. ABD tek süper güç olarak kalmış ve dünya politikasını tek başına yönetmeye başlamıştır.
  2. Dünya savaşından sonra Doğu ve Batı diye ayrılan Almanya birleşmiştir Sovyetler Birliğinin dağılması ile yeni devletler kuruldu. Sovyetler Birliğinin dağılması ile yeni devletler kuruldu. Bu devletlerin bazıları 1991 yılında Bağımsız Devletler Topluluğunu kurdu.

Varşova Paktı dağıldı ve bunun sonucunda bu ülkelerde demokratik yönetimlere geçtiler. Varşova Paktı’nın ortadan kalkması ve yeni bağımsız devletlerin ortaya çıkması NATO üyelerinin artmasına neden oldu.Komünizm tehlikesinden kurtulan Avrupa, daha güçlü olmak için eski doğu bloğu ülkelerini Avrupa Birliğine dahil etti. Zengin enerji kaynaklarına sahip olan Orta Asya Türk Devletlerinin bu kaynakları boru hatları ile dünyaya pazarlanmaya başladı.

***TÜRKİYE’YE  ETKİSİ

*** Türkiye üzerindeki Sovyet tehdidi ortadan kalkmıştır. Sovyetler Birliğinden ayrılan Türk Cumhuriyetleriyle etnik akrabalık Türkiye’nin önemini artırmıştır.

***Türkiye bağımsız olan Türk Cumhuriyetleri ile Türkçenin konuşulduğu yerlerde iş birliği sağlamak için 1992’de Tika’yı kurdu. Soğuk savaştan sonra Balkanlarda yeni kurulan devletler arasında Türkiye işbirliği ve barış ortamı oluşturmaktadır.

*** Karadeniz’in dostluk ve iyi komşuluk esasına dayalı olarak bir barış, istikrar   denizine dönüştürülmesi,

Ekonomik ilişkilerin, coğrafi yakınlık ve tarihi bağlardan kaynaklanan avantajların en iyi şekilde değerlendirilmesi için 1992 yılında ülkemizin girişimi ile Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan arasında Karadeniz Ekonomik İşbirliği teşkilatı kurulmuştur.

 

 

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi İpek yolu Asya, Afrika ve Avrupa’yı bir birbirine ...