Anasayfa / Ders Notları / ÖĞRENCİNİN BAŞARISINDA DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİNİN ÖNEMİ

ÖĞRENCİNİN BAŞARISINDA DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİNİN ÖNEMİ

ÖĞRENCİNİN BAŞARISINDA DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİNİN ÖNEMİ

                Eğitim alanında öğrencilerin başarılı olmaları çeşitli etkenlere bağlıdır. Başarıya giden yollardan en önemlisi de öğrencilerin ders çalışma tekniklerini çok iyi bilip, bunları uygulamalarıdır.

Ders Çalışma Teknikleri öğrencilerin başarıya ulaşmalarında ki anahtar kelimedir. Öğrencinin derslerinde başarılı olması ve zamanını en doğru şekilde kullanabilmesi için bu yöntem önemlidir. Öğrenci ders çalışmaya başlamadan önce hedefini belirlemelidir. Dersler hakkında ki bilgi düzeyi de göz önüne alınmalıdır. Öğrenci neden ders çalışması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Dersler eksiksiz ve günü gününe yapılmalıdır. Uygulanacak ders programı günlük, haftalık veya aylık olabilir. Programın gerek uygulanması gerek sıkıcı olmaması için haftalık olması daha uygundur. Dersler acil olandan en az önemli olana göre düzenlenmelidir. Öğrenci kendisine en uygun çalışma saatlerini seçmelidir. Böylelikle ders çalışmadan hem sıkılmaz hem de ders çalışma öğrenciye zevk verir. Öğrenci çalışırken konuları öğrenmek için kendi kendine uygun metotlar geliştirmelidir. Böyle yaparsa hem daha çabuk öğrenecek hem de derslerden zevk alacaktır. Öğrencinin ders çalışmanın dışında kendisine zaman ayırması başarısında etkili olacaktır. Sevdiği arkadaşları ile birlikte vakit geçirmek, hobilerine zaman ayırmak onu çalışmaya motive edecektir. Yalnız bunlar bir plan içinde olmalıdır.   

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız plan yapmanız şarttır. Plansız bir hedefe ulaşmak boşa harcanmış zaman ve emek israfıdır. Öğrenciler eğitim alanında başarılı olmak istiyorlarsa ders çalışma tekniklerini uygulayarak bunu başarabilirler.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi İpek yolu Asya, Afrika ve Avrupa’yı bir birbirine ...