SOSYAL BİLGİNİN İNSANA KATTIĞI FAYDALAR

SOSYAL BİLGİNİN İNSANA KATTIĞI FAYDALAR

                İnsanlar yaşadıkları toplumda meydana gelen değişmelere, gelişmelere ve hayatlarında karşılaştıkları toplumsal problemleri nasıl çözecekleri konusunda bilgi sahibi olmak zorundadırlar. İnsanlara bu bilgileri sağlayan alanda sosyal bilgilerdir.

                Sosyal Bilgiler eğitim alanından doğmuş bir kavram olarak bünyesinde çok çeşitli bilim dallarını barındırmaktadır. Örneğin, antropoloji, ekonomi, psikoloji ve sosyoloji sadece birkaçıdır. Bu bilgiler toplumsal hayatla ilgili bütün düzenlemeleri içine aldığı için insanların hayatlarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu alan toplumların birbirleri ile olan kültürel, toplumsal, sosyal ve insani olan ilişkilerini geniş bir perspektifte incelemektedir. Bu bilgilerin okullarda öğrencilere öğretilmesi için konular basitleştirilmiştir. Konular öğrencilerin anlayacağı bir duruma sokulmuştur. Okullarda bu konu vatandaşlık dersi altında öğrencilere verilmektedir. Burada amaç öğrencilere farklı kültürel özelliklere sahip olan toplumlardaki gençlerin, bilgilerine dayanarak kendi başlarına kararlar almalarını sağlamaktır. Bu tür bilgiler insana ailesini, milletini ve diğer insanları sevmesini sağlar. Kişi sorumluluk alarak çevresine ve ülkesine faydalı bir birey olmak için çaba sarf eder. Toplu halde yaşayan insanların huzur ve refah içinde yaşamalarına yardımcı olur. Demokratik ve adil bir düzenin kurulup, uygulanmasını sağlar. İnsanın yaşadığı aileye, çevreye ve ülkeye karşı sorumluklarını belirler. Kişiye, içinde yaşadığı toplumun kurallarını öğrenmesinde yardımcı olur.

İnsanlar doğdukları andan itibaren toplumla iç içedirler. Yaşamla ilgili bilgileri de sosyal bilgiler sayesinde öğrenerek birey haline gelirler.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Kültür Ve Medeniyetimize Yön Verenler 1.Dönem 1.Yazılı

1- Milli kültür nedir? Kısaca yazınız. Cevap: Milli kültür, Kısaca ‘‘Bir millete ait maddi ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir