Anasayfa / Rehberlik / Çocuğun ders başarısının artırılması için neler yapılabilir. Kesin Çözüm

Çocuğun ders başarısının artırılması için neler yapılabilir. Kesin Çözüm

Mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için ister öğrenci ister başkası olsun herkes hayatında başarılı olmak ister.

Bir öğrenci için başarılı olmak, hedeflerine ulaşmak ve iyi notlar almak anlamına gelir. Başarılı öğrenciler çalışmalarına katılır ve aktif olarak yer alırlar. Çalışmalarını ve rekreasyon zamanlarını etkili bir şekilde yönetirler. Çocuğun ders başarısının artırılması için neler yapılabilir

Aşağıda öğrencilerin öğrencilik hayatında başarıya ulaşmaları için gerekli adımlar yer rayar.

Çocuğun ders başarısının artırılması için neler yapılabilir

1. Çalışmaları birinci önceliğiniz olarak tutun

İyi bir öğrenci çalışmalarını asla göz ardı etmez ve çalışmalarını en önemli öncelik listesinde tutar. Arkadaşlarınız, akrabalarınız ve aileniz için zamanı yönetmek de önemlidir, ancak çalışmalarınızı göz ardı ederek değil, çünkü öğrendikleriniz ömür boyu sizinle kalacaktır. Dersleriniz için gereken zamanı asla ihmal etmemelisin.

2. AKILLI Hedefler Belirleyin

Öğrencilerin hayatında, hedef belirlemenin ilk faydası akademik yaşamlarında başarıya ulaşmaktır. Başarıya doğru ilk adımlarını atsınlar. Akıllı bir hedef belirlemek, geleceğiniz parlak için önemlidir. S.M.A.R.T hedefi Belirli, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamanında anlamına gelir. Bu, hayatta olmak istediklerini elde etmelerine ve hedeflerine göre çalışmalarına yardımcı olur.

3. Zaman Yönetimi

Her zaman dakik ol. Zaman Yönetimi bir öğrencinin hayatının olmazsa olmazıdır. Zaman yönetiminin amacı, daha kısa sürede daha fazla ve daha iyi iş yapmalarını sağlamaktır. Başarılı öğrencileri her zaman hatırlayın veya hayatta başarılı olmak isteyen öğrenciler zamanlarını yönetirler, böylece oyun oynamanın yanı sıra kolayca ders çalışmaya da zaman ayırabilirler.

4. Sınıf ve Okul Etkinliklerine katılmak

Okulda gerçekleştirilen çeşitli etkinliklere katılmak sizi aktif bir üye yapar. Öğretmenlerinizin sorularını yanıtlayarak ve şüphelerinizi gidererek sınıf etkinliklerinde de aktif olarak yer almalısınız. Sınıfta özenli olmak öğrencilerin daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Günlük sınıf etkinliklerinde aktif kalın ve mümkünse okulda ve sınıfta düzenlenen tüm etkinliklerin bir parçası olun. Bu, öğretmenlerinizle ve diğer öğrencilerle iyi bir ilişki geliştirmenize yardımcı olacaktır.

5. Öğretmenlerin Öğrettiklerine Dikkat Edin

Öğretmenlerin sınıfta söylediklerine her zaman dikkat edin. Bu sadece onlara karşı saygı göstermekle kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin konuyu kolayca anlamaları ve kavramaları için de yararlıdır. Ayrıca dinleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bir öğrenci olarak hayatta başarılı olmak için sınıfta dikkat etmek kesinlikle gereklidir. Gözlerinizi ve kulaklarınızı öğretmenin öğrettiklerine açık tutun.

Her bir konuyu sevmeniz gerekmemekle birlikte, yakınınızdaki tüm dikkat dağıtıcı unsurları önlemek için de önemlidir – öğretmeniniz sınıfta ders verirken aktif kalın. Arkadaşlarınızla sohbet etmek veya gün boyunca kafa karışıklığı yaşamak yerine sınıfta onu dikkatle dinlemek daha iyidir.

Okulum Temi Belgesi İçin Gerekli Evraklar

6. Bir Grupta Çalışma

Gruplar halinde eğitim almak, öğrencilerin daha etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı oluyor. Eğitim psikologları araştırmalarında, bir grup arkadaş çevresinde birlikte çalışan veya öğrenen öğrencilerin, tek başına çalışanlara kıyasla çok daha iyi iş yaptığını göstermiştir.

“İki kafa bir kafadan daha iyidir” sözünü hiç duydun mu?

İş çalışmaya gelince bu doğru oluyor. Gruplar halinde çalışmak, bir kavramı anlamakta zorlandığınızda olduğu gibi fayda sağlamanızı sağlar; diğer grup üyelerinden yardım alabilir, ihtiyaçlarında onlara yardımcı olabilir ve ayrıca verilen işi daha hızlı tamamlayabilirsiniz.

Sizinle aynı şeyi yapan veya öğrenen bir grup arkadaşla oturmak, bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir.

7. Çalışmalara Bağlı Kalın

Asla bırakma, derslerine bağlı kal. İyi performans göstermeseniz bile panik yapmayın. Başarı elde edene kadar her zaman çok çalışın. Bir şeyde iyi değilseniz, sadece görmezden gelmeyin ve ona odaklanmaya çalışmayın.

Her zaman derslerinize bağlı kalın ve okurken odaklanmaya çalışın. Başarılı öğrenciler her zaman eldeki görevlere odaklanır.

Örneğin, tarih kitabınızın bir bölümünü incelemeyi planladıysanız, zihninizin burada ve ideal şeylerde dolaşmasına izin vermek yerine kelimelerinize bağlı kalın. Bundan sonra, gerekirse çalışmalara kısa bir ara verin. Ama bu kısa molayı büyütme.

10-15 dakikalık çalışmayla bir saatlik bir aradan fazla sürmesine izin vermeyin.

8. Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kaçının

Birinden veya diğerinden kaynaklanan rahatsızlıklar her zaman yolunuza çıkacaktır. Derin bir şeye konsantre olduğunuzda, şeyleri daha etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Derslerinizin arasında gelen anlamsız dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmaya çalışın. Değerli zamanınızı kurtardığı için hedefinizi her zaman aklınızda tutun ve buna göre çalışın.

9. Başkalarıyla karşılaştırmayın

Asla başkalarıyla karşılaştırma yapmayın çünkü herkesin kendi yetenekleri ve yetenekleri vardır. İyi öğrenciler kendi yetenekleriyle başarılı olurlar. Başkalarının yaptıklarını kopyalama,Çocuğun ders başarısının artırılması için neler yapılabilir

 

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...