Milli Değerlerimizin Çalınması

Bu sabah okuduğum ve hayli canımı sıkan bir haberi paylaşmak istiyorum. Evet canımı sıktı çünkü bugüne kadar nedendir bilinmez ama bir çok Anadolu’ya ait kültürel zenginliklerimizi bir avuç Rumlar’a kaptırmakta üstümüze yok. Bazen bu tarz haberler okuyunca sivri dilli olabiliyorum ve can acıtıyor sözlerim/yazılarım…

İsmini sonradan “Sydney Morning Herald” olduğunu öğrendiğim Avustralya’nın bir gazetesi Galatasaray’ı Yunan takımı olarak tanıttığını gördüm. Ne hikmettir ki bu kültürel ve yöresel zenginliklerimiz de bu şekilde Yunanlılar’ın, Rumlar’ın oluyor. Sahip çıkamadığımız gibi kendi ülkeleri adına tescilletmekte üstlerine yok. Maalesef bu konuda iyimser düşünemiyorum. Bize ait olan her ne varsa başkaları tarafından sahiplenilmesi hem Türkiye’ye yapılan bir hakaret, hem de Yunanlılar’ın uyanık tavırları olarak yorumluyorum. Yetkili mercilerin bu konudaki rahatlıkları da çok ilginç.

Peki daha önce neleri kaptırmışız şöyle bir bakalım;

Türk izci köpeği olan Zağar
Gaziantep baklavası
Ekmek arası döner
Yabancı dile bilr Türkçe’den yoğurt ve yoğurttan yapılan ayran
Lokum
Karadeniz’e has bir çalgı olan kenemçe
Yüz yıllardır özel günlerde, eğlencelerimizde bizlere neşe veren Karagöz – Hacivat
Bütün bunların üzerine sıkı durun “Atatürk” ismi bile bir İngiliz’in adına tescilli.

Bu ne demek yahu? Güzel ülkemizin, cumhuriyetimizin, bugünki Türkiye’nin temellerini atan başkomutanımızın ismini tutup İngiliz’in birisi tescillemiş arkadaş! Bunun iptali için koca Türkiye’den bir tane adam Avrupa Mahkemesi’nde savunamamışlar “Atatürk”ümüzü… Türkiye bir İngiliz’e yenik düşmüş arkadaş! Bu kabul edilebilir bir şey mi yahu? Şimdi yazarken bile duygularım parmaklarıma yansıyor. Sağlıklı yazamıyorum.

Peki bu İngiliz bu “Atatürk” ismiyle neler yapıyor? Onu da araştırdım… Arkadaş bak bu İngiliz, “Atatürk” ismiyle; Temizlik maddelerinden diş macununa, ilaç ve kozmetik ürünlerinden tutun da alkollü içeceklere kadar, tuzdan süt ürünlerine kadar, çay, kahve gibi içeceklerden reçele kadar bir çok üründe marka olarak kullanılabilecek. “Atatürkümüz”ün ismini düşürdüğümüz hallere bakın…

Şimdilerde de Galatasaray’ın da Yunan takımı olduğu yazılmaya başlandı. Belgesi de alttaki resim…

Bunlara birilerinin çıkıp dur demeleri lazım. Ama kim diyecek? Türk yetkililerden hangi birisi bunlara sahip çıkabilecek? Hangisinde o mangal gibi yürek?

 

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

sosyal bilgiler tarihcesi

Sosyal Bilgiler Tarihçesi

Sosyal bilgiler alanının ilk başlangıcı 19. XIX yüzyılda ve daha sonra 20. XVIII yüzyılda büyüdü. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir