Anasayfa / Tarih / Unutulmayan Aselsan Şüpheli Mühendis Ölümleri

Unutulmayan Aselsan Şüpheli Mühendis Ölümleri

Öncelikle ölen mühendislerimize ALLAH dan rahmet dileyerek başlamak istiyorum yazıma.

Yıl 2006;

Aselsandan ardı arkası kesilmeyen ve nedeni bilinmeyen personel ölüm haberleri gelmektedir.Aselsan çalışanları tedirginlik yaşamakta ve başlarına buna benzer trajik bir şey gelmesinden korkar olmuşlardı.İlk ölüm mühendis Hüseyin Başbilen ile başlamış ve arkasından sırasıyla;

-Halim Ünal

-Evrim Yançeken

ile devam etmiştir.ölümlerinin normal olmama ihtimalleri bütün herkes tarafından kabul görülüp,bazı araştırmalarla bir takım şeyler su yüzüne kavuşmuştur.Ancak sonuçlanamayan bu sır perdesi hala gizliliğini korumaktatır!

Hüseyin Başbilen;

F16 uçaklarının yazılımı ve milli tank projesi üzerinde çalıştığı belirtilen Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006’da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde bulundu. Başbilen’in intihar ettiği ileri sürülürken daha sonra açılan davalar ve bazı bilirkişi raporları olayın intihar değil intihar süsü verilmiş bir cinayet olduğu şüphesini uyandırdı.

 

Halim Ünal;

Ünal 17 Ocak 2007’de kafasına isabet eden tek kurşunla öldü. ASELSAN yaptığı açıklamada Ünal’ın 7 yıl önce kurumdan istifa ettiğini, kendileriyle bir ilişkisinin olmadığını açıkladı.

 

Evrim Yançeken;

Bundan dokuz gün sonra yani 26 Ocak 2007’de 26 yaşındaki genç mühendis Evrim Yançeken, oturduğu binanın altıncı katından düşerek can verdi.

 

Telefon dinlemelerine takılan Dr. Ümit Sayın ile Emin Gürses’in görüşmelerinde mühendislerin ölümü ile ilgili cinayet kuşkusunu ortaya çıkaracak konuşmalar yapıldığı tespit edilip,5 yıl sonra tekrar dosya açılmış ancak;10 kişilik heyette 7 bilirkişi imzası ile intihar kabul görmüştü ve bir kez daha soru işaretleri ile kalınmıştı.

Hüseyin Başbilen’in babası,Erdoğan Başbilen bu sonuçsuzlukla yetinmeyerek,Başbakana mektup yazdı.Yıllardır oğlunun ölümüne cinayet gözüyle bakan babanın mektubuyla,Başbakan Recep Tayip Erdoğan;Başbakanlık Teftiş Kurulu’na;’’Bilmek istiyorum.İntahar mı yoksa cinayet mi?’’ diyerek görevlendirmiştir.Teftiş Kurulu,Başbilen,Ünal ve Yançeken’in ölümlerini inceleyecek.İncelemede;Milli Savunma,İçişleri Bakanlığı ve Mit Müsteşarlığı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardaki uzmanlar soruşturma ekibine dahil edilebilecekleri belirtildi.Mevzuat gereği kurum ve kuruluşlar Başbakanlığın talep ettiği tüm belgeleri sağlamakla yükümlü olmakla beraber bu belgeler arasında gizli belgeler de saklanmayıp,araştırma kuruluna verilecektir.Başbakanlık,ölümünden şüphelenilen mühendislerin projeleriyle ilgili çalışmaları da görme yetksini taşıyacak.

Artık bu cenderenin açığa kavuşması ve her ne olduysa faillerinin gereğini bulması gerektiğine herkes gibi bende inanıyorum.Umarım kısa sürede bir sonuca varılır.

Saygılar. . .

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Niğbolu savaşı nedenleri ve sonuçları

Niğbolu savaşı (1396) Nedenleri: Osmanlıların sınırlarını Tuna Nehrine kadar genişletmek istemesi İstanbulun kuşatılması üzerine Bizansın ...