meslek seiçimi
meslek seçimi

Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim

Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim

* Hangi mesleği seçmek istiyorsunuz? Neden?

* İnsanlar, meslek seçerken nelere dikkat etmelidir?

“Öğretmenim ben büyüyünce annem için doktor, babam için eczacı, dedem için öğretmen, amcam için girişimci bir iş kadını, ninem için hâkim olacağım.”
* İyi bir gelecek için en doğru kararı sizce kim verebilir?

* Seçeceğiniz mesleğin gerektirdiği eğitim, beceri ve kişilik özelliklerini biliyor musunuz? anlatınız

* Bir insanın sevdiği işi yapmasının faydaları neler olabilir?

İnsanlar mesleklerini seçerken: mesleğin kişilik özelliklerine uygun olup-olmadığını, o mesleğin gerektirdirdiği yetenek-becerilere sahip olup-olmadıklarını ve o mesleğe ilgi duyup-duymadıklarını göz önünde bulundurmalıdır.

meslek seçimi
Meslek Seçimi

Aile ve yakın çevremizin görüşleri de meslek seçiminde etkilidir. Ancak bu konuda aileler çocuklarını-gençleri zorlamamalıdırlar. Çünkü hiçbir insan sevmeden yaptığı bir işte başarılı olamaz, aksine mutsuz olur. İlgi duyduğumuz bir alanda çalışmak bizi ömür boyu mutlu eder, kendimize olan güvenimiz artar, mesleğinde verimli olur, mesleğini iyi yapan kişi de herkes tarafından saygı görür.

Meslek seçimindeki püf noktalar:

1. Neler yapabilirim?
2. Neleri yapmaktan hoşlanırım?
3. Nasıl bir karaktere sahibim?
4. Ne istiyorum?

Yapmak istediğimiz meslekle ilgili çalışma alanlarını da araştırmalıyız, çünkü o meslek dalında yeterli düzeyde eleman açığı olup-olmadığı, çalışma koşullarının özelliklerimize uyup-uymadığı ve maddi kazancın yeterli olup-olmadığı meslek seçimindeki çok önemli etkenlerdir. Ülkemizde nüfus fazla olmasına karşın çeşitli sektörlerde çalışacak nitelikli eleman sayısı azdır. Ör; bilişim alanında…

Meslek seçiminde, kişinin okul-ders başarısı, cinsiyet ve fiziki özellikleri, mesleğin toplum içindeki yeri(saygınlığı), ülkenin ekonomik durumu ve teknolojik gelişmelerde etkilidir.

Yanlış meslek seçimi hem kişi hem de ülke için zamandan, paradan, enerjiden kayıplar doğurur. Ör; sabırlı olmayan bir kişinin öğretmen olması, elleri titreyen – kan görmeye dayanamayan bir kişinin cerrah olması…

Meslek seçiminde yönlendirme çok önemlidir, bu açıdan mesleklerin tanıtılması öne çıkar.
* İlgi duyduğumuz meslekle ilgili nasıl bir eğitim alınması gerektiği hakkında kimlerden/hangi kaynaklardan yardım alabiliriz?

meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Meslek Seminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gideceğimiz lise, hangi üniversite de okuyacağımızı hangi mesleği yapacağımızı belirleyen bir nitelik taşır. Genel liseler, yüksek öğretime öğrenci hazırlayan, 4 yıllık eğitim veren kurumlardır.

…………………… liseleri; 4 yıllık eğitimin sonunda meslek kazandıran, çeşitli alanlarda çalışacak ara eleman yetiştiren orta öğretim kurumlarıdır. Bu tür okullarda okuyanlar, haftanın belirli günlerinde mesleki eğitimlerine yönelik, kurum ve kuruluşlarda ……………. yaparlar. Bu konuda ileride hayal kırıklığı yaşanmaması için …………………..ile doğru bir çalışma yapılmalıdır.

Yaygın eğitim, örgün eğitim sitemine hiç girmemiş veya bu sistemin herhangi bir kademesinden ayrılmış olanlara, ilgi ve ihtiyaç duydukları alanda düzenlenen eğitim faaliyetleridir. Başlıcaları; Çıraklık Eğitimi, Halk Eğitimi ve Uzaktan Eğitim’dir.

Nergis: Ben bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Bilgisayarlar çok ilgimi çekiyor. Bilgisayarların nasıl çalıştığını çok merak ediyor ve anlamaya çalışıyorum. Bu merakım eğitim hayatımı da olumlu yönde etkiliyor. Örneğin; öğretmenlerimin verdiği ödevleri bilgisayar sunusu şeklinde hazırlıyor ve sınıfta arkadaşlarıma sunuyorum. Bu arada bilgisayarımda ortaya çıkan küçük arızaları giderdiğimde çok mutlu oluyorum.

 

 

Kaynak:sosyalnotlari.blogspot.com

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

2 Yorumlarınız

  1. Pattis Köfte

    Ödevim için çok yararlı oldu çok teşekkürler ♥

  2. Bu konu çok önemli hayatımız ile ilgili bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir