Türkiye’de ve dünyada giderek bilişim suçlarının artması sonucu.İstanbul’da bilişim suçları takip teknoloji üstü kurulacak. Bu teknoloji üstü ABD’ki benzeri gibi olacak. Teknoloji üstünde bilişim teknolojilerinde suçlar tespit edilecek ihbarlar değerlendirecek.

1998 yılında bilişim suçlarında ihbar 3 iken günümüzde ihbar sayısı 3 bine çıkmış durumda.Emliyet bu konuda yeterli olmak ve internet dünyasına hakim olmak amacıyla İstanbul’da Vatan Caddesi’ndeki yerleşkeye inşa edilecek bina için emniyetin bir bloğunun yıkılmasına karar verildi. Yapımına nisan ayında başlanması planlanan Bilişim Üssü 2010 sonuna kadar tamamlanacak.

İstanbul valiliğin desteği ile yapılacak olan teknoloji üstünde tamamen devlet bütçesiyle yapılacak ve 17 milyona malolması beklenmekte. Güvenlik son derece önem verilecek olan bu bilişim üstüne parmak izi ve retina taramasıyla girilecek.Türkiye haricinde tüm Ortadoğu’ya hizmet vermesi beklenmekte.

Bilişim polisi projesine emliniyet 2004’te yılında 1 kişi ile baladı, 2005’te Bilişim Masası’na, 2006’da Bilişim Bürosu’na dönüştürüldü. 2007’de Bilişim Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü haline getirildi ve şu an bilişim polisi projesinde 100 polis memuru çalışmakta.

Türkiye herkesinde bildiği gibi internet alemine çok çabuk ayak uydurdu.E-Devlet projesi gibi bir çok proje ile yurt dışında e uygulama konusunda ödüller aldı.Giderek internet üzerinden uygulamalar artarken bunu kötüye kullanmak isteyen kişilerin sayısı arttı.Emniyet bu proje ile internet alemine güveni sağlama çalışmalarına hız verdi

2 thoughts on “Bilişim suçları merkezi kuruluyor”
  1. dogana arac kiralama konu aracımızı alan müşteri geri getirmedi sikayet etik bir haber yok yanlız aracımızı alan kişi bu işleri yapıyormuş arac kiralayıp parcacılara cok cüzi bir fiyata satıyormuş yanlız bu kişiyi her yerde bizlerde arıyoruz malesef bir ip ucu bile yok ama işin iyi tarafı bu vatandaşın bir hastalıgı varmış ailesinden aldımız bilgilere göre devamlı internet kulanıyor facbox ta sitesi var ve hemen hemen her gün nete giriyor lütfen bize yardımcı olun aracımız daha parcalatırmadan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir