meb öğretmen yer değiştirme

1.Sınıf Taslak Müfredat Programı Öğretmen Görüşleri

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI …………….   İLKOKULU

1.SINIF TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞ RAPORU

 

1.SINIF

DERS

TESPİT ÖNERİ
 

TÜRKÇE

     Türkçe Dersi Öğretim Programı’yla öğrencilerin dinlediklerini, izlediklerini ve okuduklarını anlamaları; duygu, düşünce, izlenim ve deneyimlerini yazılı ve sözlü olarak etkili şekilde anlatmaları; dil-kültür ilişkisini kavramaları; Türk dilinin kurallarının kendi seviyelerinde farkına vararak Türkçeyi doğru ve etkili şekilde kullanan kişiler olmaları amaçlanmıştır.

Seslerin verilişi bu yıl ile aynı.

 

       e-l-a-n grubundaki “l” ve “n”sesi karıştırıldığı için yerleri değiştirilebilir.

Kullanılan Türkçe metinlerinin öğrencilerin daha çok ilgisini çekecek, özellikle uzun olmayan metinlerden seçilmesi ve görsellerinin daha ilgi çekici olması.

Etkinliklerde daha çok pekiştirici örnek koyulmalı. Etkinlikler yapılırken biraz daha çocuklara hitap etmeli.

İşlenecek olan dilbilgisi kurallarının daha net belirtilmeli.

Müfredatta büyük harfin öğretilmesi konusunda özel isimle birlikte öğretilmelidir diyor ancak kitaplarda uyulmuyor. Kitap hazırlatılırken kazanımlar ön planda tutulmalı cümle ve metinler olmalı.

El yazısını çocuklar kolay yazmalarına karşılık maalesef okunmuyor. 8. Sınıfa kadar kullanılmalıdır diyor müfredat fakat 5 den itibaren düz yazıya geçiliyor. Düz yazınında doğru kullanılması için de öğrencilere düz yazı öğretilmeli ve isteye bağlı olmalıdır.

Ayrıca bu yıl değişen çizgi aralığındaki defteri bulma konusunda zorluk yaşandı.

MATEMATİK    Kazanımlar aynı. Farklı olarak ‘Geometriye Giriş’ konusu eklenmiş. Örüntü konusu sadece geometrik örüntü olarak alınmış, örüntü ve sayı örüntüleri de’’ Cebire Giriş’’konusu içine alınmış.

 

 Cebire Giriş konu başlığı öğrencilere soyut bir kavram olduğu için kelime anlamını sorgulayacaklardır ;bu sebeple ‘Örüntüyü Tanıyalım‘konu başlığı olabilir.

Ders kitaplarına daha çok pekiştirici etkinlik ve örnek koyulabilir.

Ayrıca anasınıfına gitmemiş çocukların olduğu düşünerek kazanımlar azaltılmalı. Daha fazla etkinlik yer almalı.

Rakamların yazımına fazla zaman ayrılmalı.

 

MÜZİK Kazanımlar uygun ve yeterli. Şarkı örnekleri öğrencilere uygun seçilmeli ve “Kılavuz kitapla birlikte şarkıların CD’leri de öğretmenlere ulaştırılmalıdır.

 

GÖRSEL SANATLAR  

29/11/2013 tarihli ve 134 sayılı İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Görsel Sanatlar Dersi (1-8. Sınıflar) Öğretim Programındaki 1.sınıf kazanımları ile taslak programdaki kazanımlar arasında fark yok

-Sınıflara göre öğretmen kılavuzu ve öğrencilerin seviyesine uygun olan ve uygulamalar içeren ders kitabının hazırlanması.

Yapılacak etkinlik örneklerini ve nasıl yapılacaklarını anlatan bir ders kitabı olabilir.

 

OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER Kazanımlar sınıf seviyesine uygun. Fiziksel etkinlik kartlarına yönlendirmesi de uygun olmuş. Sadece materyal kullanımı gereken oyunlarda araç gereç bulmak her okulda zor. Kış aylarında spor salonu olmayan okullarda sınıfta uygulama yapmakta zor.

 

HAYAT BİLGİSİ      Kazanım sayısı ve ders saati sayısı düşürülmüş. Kazanımlar aynı, ama daha anlaşılır ünite başlıkları altında toplamış. Ünite sayısının artması (6 tema) ayrıca ölçme değerlendirme çalışmaları açısından da bana göre taslağın olumlu bir yönü. Atatürk konuları ve milli bayramlar 5. ünite Ülkemizde Hayat konusuna konulmuş. Ünitelere yayılmamış, yayılmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Atatürk’ün Hayatı da sonlarda 5. Üniteye bırakılmış ,Atatürk Haftasında işlenmesi daha uygun olur.

 

 

                                     Neşe TÜFEKÇİ

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Tasinir yil sonu islemleri

TKYS yıl sonu işlemleri

İçindekiler1 TKYS YILSONU İŞLEMLERİ2 TKYS YILSONU İŞLEMLERİ TKYS YILSONU İŞLEMLERİ Burada anlatacağımız işlem basamakları yönetim …

1 Tanecik Yorum

  1. 1.Sınıf Eğitim Setlerinin tamamına kitapbilgini.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.