Selamlar

Yine bir eğitim öğretim yılına öğrencilerimizle öğretmenlerimizle ve değerli velilerimizle merhaba dedik. Yaklaşık 1 milyon civarındaki öğrencilerimizde ilk defa okul yolunu tutular.Yaklaşık 3 ay gibi bir dinlemenin sonunda zorlu bir seneye adım atmış bulunmaktayız.Hepimizin bildiği gibi her geçen gün her geçen sene ülkemizin eğitim kalitesi giderek artmakta.Uygulanan yeni eğitim sistemi ile öğrenciler bir ezber makinesi değil bilgiyi kendisi yorumlayan günümüz şartlarına ayak uyduran, sürekli kendini geliştiren öğrenmeyi öğrenen bireyler yetiştirmeye başladık.Bunun yanında okullarımız günümüz teknolojiği yakından takip etmekte, artık okullarımız öğrenciyi sosyal hayata hazırlayan kendisiyle barışık, zorluklar karşısında yılmayan, kendini gerçekleştiren bireyler esas alındı ve bu yönde başarılıda olunmaya başlandı.

Artık okullarımızın açılmasıyla öğrencilerimiz hummalı bir çalışmanın içine adım atmış bulundu.Derslerindeki başarıyla yıl sonunda sbs sınavından alacağı puanla geleceyi şekillenecek olan öğrencilerimiz bunun bilincinde olup ellerinden geldiğince çalışmaya başladılar.Biz öğretmenler ve veliler olarak en az öğrencilerimiz kadar iş ve sorumluluk düşmekte.

Öğrencilerimiz o küçük omuzlarında zaten yeterince yük taşımaktalar.Bu durumda olan öğrencilerimize gerektiğinde destekçi olmalıyız.Sorunlarınla yakında ilgileneli gerektiğinde uzmandan destek almalıyız.Şu şekilde maddeler halinde sıralayacak olursak.

1.Öğrencilerimizi kesinlikle başka bir arkadaşıyla okul başarısı kıyaslamamalıyız

2.Öğrencilerimizin planlı, düzenli çalışması için teşviklerde bulunulmalı ve öğretmenlerle bu konu hakkında irtibata geçilmeli

3. Öğrencilerimizin internet, televizyon futbol gibi davranışlarında aşıra kaçmaları önlenmeli.Eğlence zamanları bir program dahilinde yapılmalıdır.

4.Öğrencilerimizin ödevleriyle ilgili anlamamakta en az günde bir 30 dakika ilgilenmeliyiz.

5.Okuldan geldiğinde okulda neler yaptığı sorularak öğrenciye ailesi tarafında sürekli takip edildiği, derslerini takip edildiği izlenimi verilmeli.eğer okulda herhangi bir başarı gösterdiğinde ödüller verilmeli.Asla bu ödüller abartılı olmamalı ve süreklide verilmemeli.

6.Sene başında öğretmenleriyle bir görüş alışverişinde bulunulmalı

7.  Çocuğunuzu sabah kahvaltısı yapmadan okula göndermemeye çalışınız.

8. Çocuğunuzun sağlığını korumasına yardımcı olmalıyız

9. Çocuğunuzu iyi tanıyınız. Çocuklardan yapamayacağı şeyleri istemeyiniz. Onları yeteneklerinin ötesinde başarı göstermeye zorlamayınız.

10. Çocuğunuzun okul dışındaki arkadaşlarının kontrol ediniz.Dışarıda kimli eylenniyor, geziyor bilmeliyiz.

Kısaca bu şekilde sıralayabiliriz.Unutmayınız ki öğrenciler velilerin okulda aynasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir