Üniversitelere Kayıtta Hangi Evrak ve Belgeler Gerekli

Üniversiteyi kazanan öğrencilerde şu an tatlı bir telaş bürümüş durumda.Kalacak yer sorunu, kayıt sorunu, yeni bir yere alışma sorunu, aileden ayrılma sorunu gibi bir sürü sorunlar sayılabilir.bunlardan öncelikli sorun üniversite kayıt sorunudur. Sizlere kayıt sırasında gerekli evrak ve belgelerden bahsetmeye çalışacağım.Fakat kılavuzu okumanızı öneririm belki gözümden kaçan bir kaç evrak yada belge olabilir.

universite kayit

a) Liseden alınan diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi yanınıza almanız gerekmektedir.
b) Kazanan adayın 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf çektirmeleri gerekmektedir.
c)
 Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödendiğine dair belge/dekont almanız gerekmektedir.
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri gerekmektedir.

  • Not 1: Üniversite kayıtları sırasında üniversitelerin yurt kayıtları da yapılabilir buna göre hazırlıklı gidiniz.
  • Not:Nüfus Cüzdanınızı ve 2 Fotokopisini yanınızda bulundurunuz.
  • Not 2: Kayıt masasında üniversite ile ilgili her bilgiyi alabileceksiniz.

Üniversite kayıdınızı son günlere bırakmamınızı öneririm.Çünkü eksik belge yada evrak olabilir.Yolda evrağınızı kaybedebilirsiniz. Bu gibi aksilikler yaşamak son derece doğal bu yüzden kaydınızı ilk günden yapmanızda fayda vardır.İlk günler kalabalık olabilir ama riske girmekden daha iyidir.Belirlenen tarih arasında üniversiteye kaydınızı yaptırmazsanız kayıt hakkınızı kaybediyorsunuz.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb

2021 Bursluluk Sınavı Başvuru Bilgileri

BAŞVURU BİLGİLERİ Veliler ön başvuruyu https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılabilecektir. Sınav başvuruları 08-26 Şubat 2021 tarihleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir