Anasayfa / Ders Notları / TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ VE HAÇLI SEFERLERİ

TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ VE HAÇLI SEFERLERİ

Türkiye Selçuklu Devleti, kuruluşundan itibaren Anadolu’da Türk birliğini kurma yolunda çalışmış ve başarılar elde etmiştir. II. Kılıç Arslan döneminde Bizans, Anadolu’dan Türkleri atmak amacıyla büyük bir ordu hazırladı.

Bizans İmparatoru I. Manuel Komnenos (Komenos), İngiliz Kralı’na gönderdiği mektupta “… Türk kadın ve erkekleri savaş alanına varmak isteyen süvarilerimizin karşısına çıkıyor, at­ların üzerine atlıyor, süvarilerimizi düşürüp öldürüyor, sonra kendileri de ölüyorlardı…” ifadelerine yer vermiştir.

Malazgirt Meydan Savaşı‘ndan sonra Alparslan’ın, Anadolu’yu fethetmek için görevlendirdi­ği komutanlardan biri de Kutalmışoğlu Süleyman Şah idi. Süleyman Şah, Bizans’ın içinde bulun­duğu kötü durumdan faydalanarak Anadolu’nun en uç noktalarına kadar ilerledi. İznik’i alıp baş­kent yaptı. Böylece Türkiye Selçuklu Devleti adıyla bir Türk devleti kurulmuş oldu. 1077’de Tür­kiye Selçuklu Devleti‘ni kurdu.

Bizans ordusu ile Türk ordusu Eğirdir Gölü kıyı­sında Miryokefalon denilen yerde karşılaştılar. Bi­zans ordusu ağır bir yenilgiye uğradı. Türkler, Bi­zans’a karşı Malazgirt’ten sonra en büyük ikinci za­ferini kazandı. Miryokefalon Zaferi ile Anadolu’nun Türk yurdu olduğu ve hep öyle kalacağı kesinleşti. Bundan sonra Avrupalılar, Anadolu’dan “Türkiye” olarak bahsetmeye başladılar. Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan atma ümidi kalmadı.

hacli savaslari 2

Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Haçlı Se­ferlerine karşı büyük mücadele vermiştir.

11. Yüzyılda Avrupa devletleri ekonomik açıdan iyi değildi. Tarım çok ilkel yöntemlerle yapı­lıyordu. Tarımsal üretimin çok az olması nedeniyle halkın ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Bu dö­nemde İpek ve Baharat Yolu ticareti ellerinde olan Müslümanlar, çok

zenginleşmişlerdi. Ayrıca, tek tanrılı dinlerin kutsal mekânı Kudüs, Müslümanların elindeydi. Hristiyanlarm dini lideri pa­pa Kudüs’ün geri alınmasını istiyordu. Bu nedenle de savaşa katılanların günahlarının bağışla­nacağı ve cennet vaadinde bulunuyordu.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden çok büyük ordular oluşturularak sekiz Haçlı Seferi düzenlen­di. Aşağıdaki Haçlı Seferleri Güzergahı haritasından Haçlıların takip ettikleri yolları takip ediniz.

I.  Haçlı Seferi: 1096 yılında Anadolu üzerine yapıldı. Türkiye Selçuklu Devleti’nin başkenti İznik kuşatıldı ve Haçlıların eline geçti. 600 bin kişilik dev ordu karşısında Sultan I. Kılıç Arslan baskın savaşları düzenleyerek Haçlılara büyük kayıplar verdirdi. Haçlılar Kudüs’ü ele geçirdi.

II. Haçlı Seferi: 1147’de Alman İmparatoru ve Fransız Kralı’nm yardımıyla düzenlendi. Tür­kiye Selçuklu Sultanı I. Mesut karşısında başarısız oldular.

III.  Haçlı Seferi: 1187’de Kudüs’ü geri almak amacıyla düzenlendi. Fransız ve İngiliz Kralı ile Alman İmparatoru’nun desteğini aldıysa da başarılı olamadı.

IV. Haçlı Seferi: 1202’de Kudüs’ü almak için düzenlendiyse de Bizans’ta iç karışıklık olma­sı nedeniyle hedef İstanbul oldu.

Haçlı Seferlerinin, siyasal, ekonomik, dinsel sonuçları olmuştur. Avrupa’da Papa’nm etkisi azalıp derebeylikler yıkıldı, merkezi krallıklar güçlendi.

Haçlı seferleriyle pusula, kâğıt, matbaa gibi buluşlar Batı’ya götürüldü. Doğu’nun bilim ve sanatı Batı’ya taşındı. Bu da Batı’da bilim ve sanatın gelişmesini sağladı.

Hakkında Sosyal Bilgiler

33 yorum

 1. Sosyal Bilgiler dersi için bu siteden yararlanıyorum. Oldukça eski bir sosyal bilgiler sitesi olduğu kesin arama yaparak istediğim bilgilere ulaşıyorum

 2. bilgi yeterli değil

 3. çok berbat bir konu yhaaa

 4. çok açık bilgiler yok ki hiç bir şey bulamadım

 5. her hoca maraya ken dileri bisey yaz mıyor ama bize yaz dırıyor:d

 6. aynen ama iyi bilgi vrlmş

 7. Su odevler den biktum

 8. çok uzun yaa üff valla bıktım artık şu odevlerden biktim

 9. çok harika

 10. bi yardımm edin deik be bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum ☺

 11. haçlı seferlerini anlamdım doğru düzgün bi cevap yazsanız şaırım valla

 12. bu konudan hiçbişi anlamıyorumm :(

 13. ödev vardı ama bunların hep si dogru dimi ya bazı sitelerde yanlış oluyor bu yanlış deyil dimi ?

 14. Nerdesin_Farketmez

  çok teşekür ederim sayfayı hazırlayana

 15. Nerdesin_Farketmez

  soucu burda bulamadım

 16. ya bu ne ya iğrennnçç

 17. sosyal bilgiler

 18. sizi cok beğeniyorum bebişler

 19. bu konudan nefret ediyorummmmmmmmmmm

 20. Lan bı susun

 21. oh be bitirdim sonunda ödevimi.bu arada çok tesekkürler…

 22. 3.hürem sultanının yorumuna cevap verdim

 23. iyice bak bulursun

 24. tm isdğm gibi çk sağoln

 25. diğerlerine katılıyorum…

 26. keşke brz daha blgi olsa yyaaaa

 27. çok güzel bir bsite yhaaaaaaaa

 28. Haçlı seferleri

 29. kimse bişey demedi zaten

 30. bunu düzenletyenin taaa

 31. hürrrem sultan

  pardon yanlış yazmışım haçlı seferlerini kim düzenledi onu yukarda düşüne düşüne bulamadım olcaktı pardon soryyy

 32. hürrrem sultan

  haçlı seferlerini kim düzenledi kim onu düşüne düşüne bulamadım buraya sorıyım dedim

 33. Türkiye selçuklu devleti konusu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi İpek yolu Asya, Afrika ve Avrupa’yı bir birbirine ...