Tembellik Nedir

Çocuk, okulda gereğince çalışmadığında, aldığı notlar kötü ya da beklenenden düşük olduğundan genellikle tembel olarak nitelenebilir. Tembellik olarak isimlendirilen bu okul başarısızlığının kökeninde farklı sebepler yatmaktadır. Tembellikte iyileştirme ancak tembellik türünün ve kökenindeki etkenin belirlenmesine bağlıdır. Tembelliğin bir hata değil bir sonuç olduğunu unutmayalım. Bu sonucu doğuran sebepleri tanımalıyız. Tembelliğin sebepleri şunlar olabilir

Zihin geriliği Doğum itibariyle geç konuşan, yürüyen çocuklar genelde aynı özelliklerini okulda da gösterir.

Sağlık Zeka düzeyi normal olan bir çocuk, derslerinde başarısız ise sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Çünkü başarısızlığının sebebi sağlığındaki aksaklıklardan kaynaklanabilir.

Uyku Çocuk yeterince uyumalıdır. Onu huzursuz eden televizyon programlarını izlemesi ve bilgisayar oyunlarını oynaması engellenmelidir.

Kirli hava Çocuk, kirli havada donuklaşır, temiz havada oynayarak yatışır. Ona bu fırsat sık sık sağlanmalıdır.

Yemek Çocuğun yemek saatleri belirlenmeli ve düzenli olmalıdır.

Okul ve öğretmen Okulun ve özellikle öğretmenin çalışma düzeninin, öğrenci üzerinde oldukça önemli izleri vardır. İyi, çalışkan, üretken, mesleki formasyonu ve birikimi olan yetenekli öğretmenler tercih edilmeli.

Arkadaşlık ilişkileri Çocuğun sınıfta, okulda, mahallede veya serviste arkadaşlıklar edinmesi kaçınılmazdır. Bu arkadaşlık ilişkileri kontrol edilmeli, arkadaşları tanınmaya çalışılmalı ve bunun için uygun ortamlar oluşturulmalıdır.

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir