Stonehenge: Gizemli Taşların Tapınağı

Güney İngiltere’deki Salisbury Ovası’nda, devasa taş bloklardan oluşan antik ve kısmen gizemli bir yapı olan Stonehenge’in kalıntıları yükseliyor. 4500 yıl önce burada yaşayan insanlar için büyük bir öneme sahip olduğu kesin, çünkü inşası uzun ve zahmetli bir süreçti. En büyük bloklar beş fil ağırlığında, bu da onları taşımanın ne kadar zor olduğunu hayal etmenizi sağlar.

Peki bu zorlu görevi nasıl başardılar?

Öncelikle, amaca uygun, sert ve dayanıklı bir taş türü bulmaları gerekiyordu. Bu taşı, buradan yaklaşık otuz kilometre uzaklıktaki tepelerde buldular. Kayayı çıkarmak için, ıslandığında genişleyen ve bloğun kopmasına neden olan ahşap takozları kayanın yarıklarına yerleştirdiler. Milano Politeknik Üniversitesi’nde arkeoastronomi profesörü olan Giulio Magli, “Salisbury Ovası’na nakliye, yüzlerce kişilik ekipler tarafından çekilen büyük ahşap kızaklar kullanılarak gerçekleştirildi” diye açıklıyor.

Haftalar süren çabalardan sonra, oraya vardıklarında işleri henüz bitmemişti: megalitlerin (Yunanca “büyük” anlamına gelen mégas ve “taş” anlamına gelen lítos kelimelerinden) dikey olarak kaldırılması gerekiyordu! Bunu yapmak için, antik inşaatçılar blokların kendi ağırlıklarını kullanmak gibi dahiyane bir fikir buldular. “Önce bir çukur kazdılar, sonra bloğu üzerine sürükleyerek çukura düşene kadar çıkıntı yapmasını sağladılar.” Daha sonra, sağlam halatlarla, rampanın sökülüp çukurun taş ve toprakla doldurulmasından önce işi tamamladılar. Magli, “Böyle söyleyince kolay gibi görünüyor,” diye ekliyor, “ama aslında büyük bir organizasyon gerektiren karmaşık ve tehlikeli bir operasyondu.”

Stonehenge Gizemli Taşların Tapınağı

Peki bu kadar büyük bir eserin amacı neydi?

Magli, “Stonehenge, ataları anmak için bir ibadet yeriydi” diye yanıtlıyor. Bu nedenle megalitler rastgele değil, belirli bir astronomik yönelime göre yerleştirildi. “Taş çemberinin ekseni, güneşin yılın en uzun günü olan yaz gündönümünde doğduğu ve en kısa günü olan kış gündönümünde battığı noktalarla aynı hizadadır.”

Modern zamanlarda, özellikle güneşin en tepede olduğu yaz gündönümü sırasında ziyaretçiler tarafından akın edilen bu alan, onu inşa edenler için muhtemelen kış gündönümü daha önemliydi. Kış mevsiminin yiyecek kıtlığı ve yüksek ölüm oranıyla aynı zamana denk geldiği zamanlarda, günlerin kısalmasının sona erdiğini ve ışığa ve hayata kademeli dönüşü işaret eden astronomik an, kutlanması gereken bir olaydı ve bu vesileyle, insanlar tüm Britanya’dan Stonehenge’e gelirlerdi. Manzarayı hayal edin: Rahipler ayinlerini yaparken, yetişkinler büyük ziyafetler hazırlıyor, müzisyenler flüt ve davul çalarken etrafta çocuklar heyecanla koşuşturuyorlardı!

Stonehenge’in ve onu inşa edenlerin tarihini bugün biliyorsak, bunu arkeologların sabırlı çalışmalarına borçluyuz. Birçok sorunun cevabı bulunmuş olsa da, bu sessiz taşların heybeti bizi büyülemeye devam ediyor.

NOT: Bu makaleyi yazmak için kütüphaneye gittim, English Heritage’in (İngiltere’nin başlıca tarihi ve arkeolojik alanlarını yöneten kuruluş) web sitesinde Stonehenge’e ayrılmış sayfalara başvurdum ve konuyla ilgili süper bir uzman olan Giulio Magli’ye danıştım. Arkeoastronomi üzerine bir kitap da yazdı: Yıldızların ve Taşların Bilimi (Mondadori).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir