Ana Sayfa / Sınavlara Hazırlık / Sbs puanımız nasıl hesaplanır.

Sbs puanımız nasıl hesaplanır.

Peki bu sbs puanı nasıl hesaplanır.Gelin sizin sbs puanınızı hesaplayalım öncelikle sbs sınavındaki punınızı hesaplayın.Sitemizde 6. sınıf sbs puanı hesplama ve 7. sınıf sbs puanı hesaplama mevcut.SBS puanınızı hesapladıktan sonra bir not ediniz.Daha sonra karnenizdeki yeda e okuldan  yıl sonu başarı puanı bulup  onuda bir yere not ediniz.Sıra geldi sb yani sınıf puanınızı hesaplamaya onuda tıklayınız öğrenebilirsiniz..Hesapla butonuna bastığınızda karşınıza o yıl ki puanınız çıkmış olacak.Daha sonra ki senelerde girdiğiniz puanlar da hesaplanıp 8.sınıf sonunda gerçek asıl puanınız hesaplanacak.Sıralamaya alınarak.Liselre yerleşme gerçekleşecek.

1.1.Seviye Belirleme Sınavı (SBS)

Seviye belirleme sınavları (SBS); ilköğretimin 6, 7 ve 8’inci sınıflarında; görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi, rehberlik/sosyal etkinlikler dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından ders yılı sonunda yapılan merkezî sistem sınavlarıdır.

Bu sınavlar yarışma sınavı niteliğinde olmayıp öğrencinin derslerden elde ettiği kazanımlarının ne ölçüde kazanıldığının ölçülmesini amaçlamaktadır.

1.2.Yılsonu Başarı Puanı (YBP)

Öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları, o derslere ait haftalık ders saati ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesiyle yıl sonu başarı puanı hesaplanacaktır.

1.3.Davranış Puanı ve Dönüştürülmesi

Davranış puanı(DP); öğrencinin okul içindeki okul kültürüne uyum, öz bakım, kendini tanıma, iletişim ve sosyal etkileşim, ortak değerlere uyma, çözüm odaklı olma, sosyal faaliyetlere katılım, takım çalışması ve sorumluluk, verimli çalışma, çevre duyarlılığı ölçütlerinin notla değerlendirilmesi sonucunda elde edilen davranış notunun 100’lük puana çevrilmesiyle bulunan puandır.

İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıflarda tüm dersler için, ders okutan öğretmenlerin her bir ölçüte vermiş oldukları notların aritmetik ortalaması alınarak öğrencinin o ölçüte ait dönem notu elde edilir. Her bir ölçütün iki döneme ait notlarının aritmetik ortalaması alınarak ölçütün yıl sonu davranış notu bulunur. Tüm ölçütlerin yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması alınarak davranış notu hesaplanır. Davranış notu 20 ile çarpılarak davranış puanı elde edilir.

Öğrencinin geçerli bir nedenle ders veya derslerden davranış notları eksikse mevcut notları üzerinden davranış puanı hesaplanır.

1.4.Sınıf Puanı ve Ortaöğretime Yerleştirme Puanının Hesaplanması

Sınıf puanı; o yılın seviye belirleme sınavı puanının % 70’i, yıl sonu başarı puanın % 25’i ve davranış puanının % 5’i esas alınarak elde edilen puandır.

Herhangi bir sebeple seviye belirleme sınavına katılmayan öğrencinin seviye belirleme sınavı puanı, o yıla ait en düşük seviye belirleme sınavı puanıdır.

Ortaöğretime yerleştirme puanı; 6’ncı sınıfın sınıf puanının (SP6) % 25’i, 7’ncı sınıfın sınıf puanının (SP7) % 35’i ve 8’inci sınıfın sınıf puanının (SP8) % 40’ı toplanarak elde edilen puandır.

2007–2008 Öğretim Yılında ortaöğretime geçiş sistemine 6 ve 7’nci sınıflardan başlanır. Bu öğretim yılında 7’nci sınıfta öğrenim gören öğrenciler, 7’nci ve 8’inci sınıf puanlarından elde edilen ortaöğretime yerleştirme puanıyla yerleştirilir.

Bu öğrencilerin ortaöğretime yerleştirme puanları; 7’nci sınıf puanının %40’nın, 8’inci sınıf puanının % 60’nın toplamıyla bulunur.

Hakkında Sosyal Bilgiler

151 Yorumlar

 1. ”çalışana hiç bişi zor diil” :D

 2. olum okulda örendiklerimiz cıksın diom cünkü dersane sınavına girdim öğrenmedimiz 22 soru vardı

 3. robert college

  tam yaptm çok kolaydı

 4. meraba bende şilan sbs girecek herkese çok başarılar matemetik özellikle işalah hiç birimizin hayali yıkalmaz ama mutlaka kıralacak tır onun için çaliş dostum!!

 5. özel okul tavsiye etmem çünkü ingilizcesi çok zor ve ingilizce sbs yi etkilio….

 6. ben sbs de 498 yaptım bir puanım ingilizceden gitti.diğeri ise okul puanım düşürdü.çok mutsuzum……hedefim galatasaray lisesi..sbs çok kolaydı.dersehanem fen bilimleri ümraniye şubesi.tavsiye ederim arkiler…. :)D

 7. slm arkadaşlar yaa bu sbs puanı sınıf içi performanslamı toplanıyo yoksa sade sbs mı

 8. grçekten çok kolaydı 82 netim var süperdi sadece matten 4 yanlış var diğerleri güzel türkçe-ing. full inş 8. sınıfta böyle olur:D

 9. arkadaşlar sbs sınavının barajı 6.sınıfların ki 303.tür.7.sınıfların ise 305 tir.herkesinki hayırlı olur inşallah herşey gönlünüzce olsun.umarım herkez istediği puanı ve liseyi kazanır.

 10. benim423.882 puanım varmış ama ben burs barajının ne olduğunu öğrenmek istiyorum nolur burs barajını bilen warsa söylesin sitresten hergün başım ağrıyo gerçekten bilen varsa söylesin fakat böyle güzel sitelere kimse dalga gecmek için bişey yazmasın çççooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkk ciddiyim çoook sorry!

 11. gözdeciğim sen nasıl öğrendin ok merak ettim ben hiç bu sitlere girmem bu akşam söyleymazmisin yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa şimdiden tşk

  byyyyyyyyyyyyyyyyyy

 12. ya ben sbs sonucumu nasıl öğrenebilir halenda yumadım bu soruyu arıyorm ne üzücü bişe yaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 13. ya ben puan degılde kaç net yapıldıgını merak edıyorum yok sa ben puanımı bılıyorum :S

 14. sbs sonuçlarına giremiyorum.bana yardım edin

 15. hasan peki bu 70 neti nasıl hesapladın???

 16. ya nasıl hesaplanıyoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooor

 17. oofff 73 netim var ama çoooooooooooook korkuyorum ALLAH herkese kolaylık versın net hesaabına göre 363 puanım var kib:D

 18. ya matematik zordu bnce adam gbi soru yoktu hiç

 19. ya bnm 72 netm var çok kötu yha istediim yere gremicm galiba istediim yer hacı ömer tarman anadolu ankara off

 20. yılsonu başarı puanımı öğrenemiyom nerden öğrencem

 21. arkadaşlar bence çok kolaydı 71 netim war tabikiiii benden iiyi yapanlarda war eğer puan hesaplayacaksanız birey dersanesi sitesi tam hesaplıooooo sizede öneririm ama şunuda unutmayın başka bi siteden de okul puanı yani davranış notu we yıl sonu ağ.nota bakın 12 yanlış 3 boş fln demeyin çünkü HER DERSİN KAT SAYISI FARKLIII yanlış hesaplarsınızzzzz bu şekilde ….
  SnM bence kağıdı kontröl ederken diyecektin ….geçtiiiii ooooo…
  ayrıca öğretmenleri şikayet etmen gerekir ailenle birlikte böyle bi hakkın warrrrrrrrr

 22. bence tüm sorular kolaydı. biraz matematik zordu. toplam 70 netim var.

 23. bu arad herkes site de puanlama sisteminin olmadığını yazış ben buldum ve hesapladım dikkatli bakarsanız görceksinizz :D:D:D:D:

 24. 7. sınıf sbs dehşet kolaydı harika geçti çok korkmuştum ama korkularımın anlamsız olduğunu sınavdan sonra anladım umarım seneyede sorular böyle kolay olur 81 netim var 441.441 puanım varmış (sitenin yalancısıyım ) umarım herkes istediği liseye girebilir :D :D :D

 25. arkadaşlar birde bizim sınıfa giren öğretmenler telefonla konuştular dikkatimiz dağıldı

 26. yaaa arkadaşlar bn 6. sınıfım 2 yanlışım var biri fen biri sosyal ikiside resme göre cevaplanacak soru. kağıtta gözükmüodu.seneyede öle olur mu ki???ne yapmam lazım??
  =(
  : (

 27. 400 puanlarda gelir iyi yan

 28. bende 7.sınıf öğrencisiyim
  evet sbs kolaydı fen biraz zordu tuğçe 70 doğrun 13 yanlışın var 70,67 netin var yıl sonu başarı puanınla davranış puanını yazarsan puanını bulabilirim

 29. ben 7.sınıf öğrencisiydim.sbs güzel ve kolaydı fen hariç tabi.70.67 netim var 13 yanlış 2 de boşum var.MATEMATİK=14 DOĞRU 2 YANLIŞ-TÜRKÇE_20 DOĞRU 1 YANLIŞ-FEN=11 DOĞRU 7 YANLIŞ-SOSYAL=15 DOĞRU 3 YANLIŞ-İNGİLİZCE=15 DOĞRU 0 YANLIŞ.SİZCE KAÇ PUAN ALIRIM.YAZARMISINIZ LÜTFEN.

 30. ya sbs çok kolaydı ya hesapladım 80 netim var süper yaaaaaaaaaa

 31. 90 tane kek soru kim yapamaz ki…..

 32. çok kolaydı 72 net

 33. yaaaaaaaaaaaaa sbs netinizi nası hesapladınız yaa bi söyleyin nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr cnmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 34. sadsadcc

 35. bak burcu netleri şöyle hesaplıyoruz normalde 3 yanlış bir doğruyu götürüyor boş larıda saymıyorsun sana bi örnek veriyim 80 sorudan 18 yanlış 2 boş diyelimki. 18 yanlış 6 doğru götürür .oda 18+6=24 yapar. 2 tanede boş vardı 24+2=26 yapar.80 soru vardı.80-26=54 net yapar anladınmı

 36. bencede 6.sınıf sbs çoooooooookkkkk kolaydı ben bu bu sene okadar çok kaynak aldımki ama hiçde okadar zor soru yoktu sadace matematikten 1 tane vardı benim de 73 netim var çok mutluyum ama puanımı nerden hesaplayacığımı bulamadım

 37. yaaaaahaaaaa bişe sorcam arkadaşlar yaaaaa bu net lari nasıl hesaplıyosunuz ben bitürlü yapamadımm yaaaaa nolur biri yardım etsinnnnn çoooooookkk sevinirim lütfen yaaaa meraktan çatlamak üzereyim net leri nasıl buluyorsunuz

 38. ben sbs puan hesaplamanın nasıl yapılacağını biliyorumm google da sbs puan hesaplama yazın gelir okey mi

 39. ya herkes fen dersinden yakınıo benim fenden 2 yanlışım var ve abartılcak kadar da zor değildi diye düşünüyorum :S

 40. bencede çok basitti 70 netim var ama puanlar nasıl hesaplanıyor lütfen yaedım edermisiniz?

 41. çok güzel geçti çok kolaydı sorular süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr! geçti

 42. ya sbs kolaydı ama 3 yanlış 1 doğruyu götürüyo varmıydı bana cwp yazarmısınız? 1-2 yanlışım var sadece hepsi doğru ama diğer arkadaşlarım iiçin öğrenmek istiyorum

 43. benim istediğim puanları hesaplamak.ama bu sitede yok nerede bulabilirim?lütfen bilen biri varsa yorumla yazsın rica ediyorum LÜTFEN!

 44. ya bu nasıl iş benim bi arkadaşım(mesut9 türkçem full 60 doğrum var 16 yanlış 4 boş sizce nasıl benim ki çok iyi bana bilşey yazın

 45. bence sbs 6.sınıf çok kolaydı…

 46. 3 yanlışım war 3ü de fen sbs fen hariç çok kolaydı

 47. Ben bu seyden bise anlamdım biz nasıl hesaplıyacagız diye düsünüyoz siz bize ne veriosunuz

 48. 10 yanlış dan 70 dorudan kçç alırımmmmm!!!!

 49. ben sbs den alcağımız notu nasıl netlerle hsplrız onu örenmek istedimmm!!!

 50. sbs hakketen basitti ya korktuğum gibi değilmiş 63 netim çıktı derslerim iyi değil zaten

 51. mmnn

 52. Ya ben bu sitede sbs puanımı hesaplatacaktım .Ama bu site sanırım NET=PUAN hesaplamıyor.Benim bir tek sorunum bu.Ne olur yardım edin.

 53. bence sbs iyi kolayda sormuşlaar matematik hariç tabiiiiiiiiiiiiiiiiii

 54. sorular çok kolaydı çok güzel geçti herşey için teşekkürler 70 netim var çok mutluyum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir