Ortaokul Öğrencilerini Sınıfta Bırakmak İçin Yönetmelik Gereği Neler Yapılmalı

ortaokul sinifta kalmaSevgili öğretmen arkadaşlar kulaktan dolma bilgilerlede bildiğiniz gibi sınıfta öğrenci bırakmak oldukça zor. Şimdi bakalım bizim yönetmelik olan ilköğretim kurumları yönetmeli ne diyor.

İlköğretim kurumları yönetmeliğinin madde 47’nin a, b ve c maddelerinde 2012 değişikliği ile aşağı yukarı şunları demekte.

1.Sınıf düzeyinde başarı gösteremeyen öğrenci yani sınıfta bırakmak istedeğiniz öğrencilerin durumunu varsa okul rehber öğretmeni, öğrenci velisi, okul yönetimi, alan öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve öğrenci ile birlikte okul ve çevrenin durumuna göre alınacak önlemler uygulanır.Bu konuda il eğitim denetmelerinden de gerektiğinde yardım istenilir. Yapılan çalışmalar, alınan önlemler ve uygulama sonuçları rapor haline getirilir.

2.Bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfa geçmesi halinde güçlüklerle karşılaşacak öğrenci için İkinci döneminde son haftasında şube öğretmenler kurulu karar veriri.

3.Tolantıda alınan karar gerekçesi ile birlikte (Ek9) işlenir.E-okulun ilgili bölümünede öğrencinin kaldığı ve gerekli olan bilgiler girilir.Tutanağın bir fotokobisi şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır.Durumdam veliye haber verilir. Toplantıda oylar eşit ise başkanın oyu tarafı kazanmış olur.

 

Güncel yönetmelik kapsamında sınıfta kalma konusunda yazılan son yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

virus 4999857 640

MEBBİS Pandemi Acil Durum Bilgi Giriş Örneği

MEBBİS Pandemi Acil Durum Bilgi Giriş Örneği ALINACAK ÖNLEYİCİ VE SINIRLANDIRICI TEDBİRLER 1. Çalışanlara bulaşıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir