Öğretmene Karşı İşlenen Suçlarda Ceza Artışı Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Öğretmenler Odası Buluşmaları” kapsamında ele alınan Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda yeniden incelenerek, daha kapsamlı yeni bir kanun taslağı hazırlandı.

Bu yeni kanun taslağına göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı sebebiyle duran kariyer uygulamasının devamı sağlanacak.

Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı olmaksızın, 20 yıllık kıdeme sahip öğretmenlere başöğretmen unvanı için başvurma imkanı tanınacak.

Kanun ile öğretmenlerin mesleğe seçilmesinden kariyer basamaklarında ilerlemelerine kadar tüm süreçleri kapsayan, öğretmenlere özgü bir yasal düzenleme hedefleniyor.

CEZALAR ARTACAK

Cumhuriyet tarihinde ilk kez, öğretmene yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Kasten yaralama suçunda 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası uygulanacak. Tehdit suçunda ise 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli durumlarda ise 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar ceza verilecek.

HAPİS CEZALARI ERTELENMEYECEK

Öğretmene hakaret suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilebilecek. Görevi yaptırmamak için direnme suçları 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli durumlarda ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Öğretmene yönelik işlenen suçlarda verilen hapis cezaları ertelenmeyecek.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDAKİ ÖĞRETMENLER DE KAPSAMDA

Eğitim çalışanlarının şiddetten korunmasına ilişkin hükümler, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenleri de kapsayacak. Uzman öğretici, usta öğretici ve ders ücreti karşılığı çalışan öğretmenler de bu koruma hükümlerinden yararlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir