Nazmiye Demirel hayat hikayesi

nazmiye-demirelSüleyman Demirel’i hanımı Nazmiye DEMİREL 1927 yılında doğdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948 tarihinde evlendi. 1993  ‘First Lady’ olan Nazmiye demirek 2005 yılından itibaren Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu. 2011 seneside 3 ay hastanede yattığı konuşuldu.

Bu gün 27.05.2013 tarihinde öldü.

Nazmiye Demirel Isparta islamköy’de doğdu kardeş torunu aynı köylüsü Süleyman Demirel ile evlendi. süleyman DEMİREL  ille evlendikten sonra  Abd’ye Fransa, İsviçre, İtalya’da yaşadı. Yabancı memleketleri yerinde gördü.

Sabah namazını kıldıktan sonra çayı demlemek… kahvaltıya asla gecelikle oturmamak… kavaklıdere güniz sokak’taki evin giriş katına, demirel’in çalışma mekanı olduğu için girmemek… eliyle yaptığı gül reçellerini meclis’te dağıtmak… evlilik yıldönümlerini eşiyle kutlamak (itü sözlük)

 

Gibi alışkanlıkları vardı. Nazmiye Demirel esprili ve oldukça mütavazi kişiliği ile tanınmaktadır.Tam bir Anadolu kadınıydı. Eşinin destekçisiydi.12 Eylül 1980 sabahı Demirel, Hamzakoy’a sürgüne giderken yanında Nazmiye DEMİREL vardı. Nazmiye Demirel 29 günlük sürgün hayatında eşinin yanında bulundu. Nazmiye Demirel 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihileri arasında Çankaya Köşkünde ikamet etti.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

sosyal bilgiler tarihcesi

Sosyal Bilgiler Tarihçesi

Sosyal bilgiler alanının ilk başlangıcı 19. XIX yüzyılda ve daha sonra 20. XVIII yüzyılda büyüdü. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir