Anasayfa / Ders Notları / Mudanya Ateşkes Antlaşması Maddeleri

Mudanya Ateşkes Antlaşması Maddeleri

MUDANYA MÜTAREKESİ (11 EKİM 1922) : İngiltere Başvekili DAVID LLOYD GEORGE, ne pahasına olursa olsun İstanbul’un ve boğazların Türklere karşı korunmasından yanaydı. Ancak İngiliz kamuoyu artık savaş istemiyordu. Fransız ve İtalyanların da İngilizler yanında yeni bir maceraya atılması mümkün değildi. Mustafa Kemal’in diplomatik beyanları, Fransız ve İtalyanların da baskısı ile İngiltere hükümeti ateşkes görüşmelerine başlamayı kabul etti.

3 EKİM 1922’de Mudanya’da görüşmelere başlandı. Türk temsilcisi İsmet Paşa idi. Yunanlılar görüşmelere doğrudan katılmamıştır. 11 Ekim’de de anlaşma imzalandı.

 

  • Doğu Trakya (Edirne dahil) Meriç Irmağı’nın sol sahiline kadar 15 gün içinde Yunan ordusu tarafından boşaltılacaktı.
  • Boşaltmanın bitmesinden sonra 30 gün içinde Doğu Trakya, Yunan hükümeti memurları tarafından, müttefik memurlar aracılığıyla Türk memurlara devir ve teslim edilecekti.
  • Lozan konferansının bitmesine kadar Türkler, Doğu Trakya’da 8000 jandarma bulunduracaklar.
  • Mütarekenin imzalanmasından sonra İstanbul ve Boğazlar da Büyük Millet Meclisi hükümetine bırakılacak, İtilaf Devletleri kuvvetleri barışın imzalanmasına kadar İstanbul’da kalacaktı.

Mudanya Ateşkes Anlaşması, askeri zaferi tamamlayan bir siyasi zaferdi. Edirne ve Doğu Trakya savaşsız olarak kazanılmış, İstanbul ve Boğazlar idaremize bırakılmıştı. Bu suretle Misak-ı Milli büyük ölçüde gerçekleşmişti

Kaynak:egitimhane

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi İpek yolu Asya, Afrika ve Avrupa’yı bir birbirine ...