Kaabız Olayı

Padişah Kanuni Sultan Süleyman İstanbul’a döndüğünde İranlı bir molla ile karşı karşıya kalır.Mollanın adı Kaabız’dır.Kaabız  Peygamberimizi küçültücü sözler söylüyor bunda kendince ayetler hadislerle kanıtlamaya çalışıyordu. Hz İsa’nın Peygamberimizden üstün olduğunu savunan bu adamın ağzı çok iyi laf yapıyordu. Kimse onun tezlerini çürütemiyordu.

Bir gün yakalanır ve kadılarla yapılan mahkeme sonucunda asılması karar verilir. Fakat tezleri karşısında bizim kadılar söyleyecek söz bulamazlar. Padişah bu ölüm kararını iptal eder. Dönemin alimlerinden olan Şeyhülislam ile İstanbul Kadısı bu adamı yargılamaya başlarla. Kaabız’ın öne sürdüğü tüm tezleri ustaca çürütürler. Laf ebesi Kaabız artık yenilmiştir. Sert duvara vurmuştur. Haksızlığı mahkemede ispatlanır ve ölüm cezası uygulanır.

Karar alınırken fikrinden dönmesi ve tevbe etmesi halinde affedileceği söylenilse de inatçı adam düşüncesinden dönmez ve idam edilir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

osmanlı harita e1506175179246

Niğbolu savaşı nedenleri ve sonuçları

Niğbolu savaşı (1396) Nedenleri: Osmanlıların sınırlarını Tuna Nehrine kadar genişletmek istemesi İstanbulun kuşatılması üzerine Bizansın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir