Anasayfa / Ders Notları / Eskişehir-Kütahya Savaşı Bilgisi

Eskişehir-Kütahya Savaşı Bilgisi

Eskişehir-Kütahya Savaşları ( 10-24 Temmuz 1921) : Yunanlılar, İnönü’deki yenilgilerinin acısını çıkarmak için işgal ettikleri yerlerdeki halka zulmettiler. İtilaf Devletleri de artık Yunanlılara tam olarak güvenemiyordu. II.İnönü Savaşından sonra ordumuz henüz kendisini toparlayamamış, bütün kaynaklarımız ordunun emrine verilememiş, Yunan ordusu silah, asker ve araç bakımından çok üstün durumda idi.

Taarruz için hazırlıklarını tamamlayan Yunanlılar, 10 Temmuz 1921’de saldırıya geçtiler. Afyon, Kütahya ve Eskişehir Yunanlıların eline geçti. Kuvvetlerimiz daha elverişli şartlarda mücadele edebilmek için Sakarya Irmağının doğusuna çekildi. Yunanlılar da Sakarya Irmağı kıyılarına kadar ilerledi. Yunan ilerleyişi ve ordumuzun çekilmesi Büyük Millet Meclisinde büyük heyecan yarattı. Mustafa Kemal’in talebi üzerine 5 Ağustos 1921’de üç ay süre ile meclisin yetkileri ve başkomutanlık görevi kendine verildi.

Ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için başkomutanca 7-8 Ağustos’ta Tekalif-i Milliye emirleri yayınlandı. Böylece milletin bütün mevcut imkanlarının kullanılması amaçlanmıştı. Artık bir ölüm-kalım savaşına hazırlık yapılıyordu.

Kaynak:eğitimhane

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Orhun Yazıtları’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi İpek yolu Asya, Afrika ve Avrupa’yı bir birbirine ...