iklim

Dünyada Görülen İklim Tipleri

Dünya üzerinde iklimler

  1. Sıcak Kuşak
  2. Ilıman Kuşak
  3. Soğuk Kuşak

olmak üzere 3’e ayrılır. Bu iklim kuşaklarına dahil olan iklim tipleri şunlardır. Dünyada Görülen İklim Tipleri

SICAK KUŞAK İKLİMLERİ

A. Ekvatoral İklim:

Ekvator ve Ekvator’a komşu alanlarda görülür. Her mevsim düzenli ve bol yağış alır. Bu iklimin en yaygın olduğu yerler, Amazon ve Kongo Havzası ile Güney Doğu Asya Adaları’dır. Dünyada Görülen İklim Tipleri

B. Tropikal İklim (Savan İklimi):

Ekvatoral iklim bölgesinin kuzey ve güneyinde iki kuşak halinde görülür. Yağışlar yaz aylarında düşer. Kış ayları kurak geçer. Kurak ve yağışlı olmak üzere iki dönem vardır. Bitki örtüsü Savan’dır

iklim

C. Muson İklimi:

Muson rüzgârlarının estiği güney, güney doğu ve doğu Asya’da görülür. Yazlar bol yağışlıdır. Kışlar ise kuraktır. Dünyanın en çok yağış alan yeri muson bölgesindedir. Muson iklim bölgelerinde muson ormanları görülür. Muson ormanlarının tipik ağacı Teak’tır. Savanlarda görülür.

D. Kurak İklim (Çöl İklimi):

Yağışın ve bitki örtüsünün az olduğu veya hiç olmadığı yerlerde görülür. Yıllık yağış miktarı 200-250 mm’nin altındadır. Çözülme çok fazla görülür. Dönenceler yakın alanlarda görülür. Büyük sahra, Taklamakan gibi çöller önemlidir.

2. ILIMAN KUŞAK İKLİMLERİ:

A. Akdeniz İklimi:

Akdeniz kıyılarında görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Bitki örtüsü Maki’dir.

B. Ilıman Okyanus İklimi (Karadeniz İklimi):

Orta kuşak karalarının batı kıyılarında ve Karadeniz kıyılarında görülür. Yazları serin, kışları ılıktır. Bitki örtüsü Ormanlardır.

C. Ilıman Karasal İklim (Karasal İklim):

Orta kuşak karalarının denizden uzak iç kesimlerinde görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. En çok Kanada ve Sibirya’da etkilidir. İğne yapraklı ormanlar bitki topluluğunu oluşturur. Bu ormanlara Sibirya’da Tayga denir. Bitki örtüsü Bozkır(step)’dır.

3. SOĞUK KUŞAK İKLİMLERİ:

A. Kutup İklimi:

Bu gruba giren iklimler kutup ve kutup altı bölgelerinde görülür. Kutup ikliminin görüldüğü yerler her zaman kar ve buzla kaplıdır. Tarım yapılamaz. Güney Yarımküre’de Antarktika, Kuzey Yarımküre’de Grönland’da etkilidir. Bitki örtüsü yoktur.

B. Tundra İklimi:

Kutup altı iklimi olarak ta kabul edilir. Kutup iklimi ile bitişiktir. Yaz mevsiminde sıcaklığın biraz düşmesiyle buzlar ve kar erir. Bataklıklar oluşur. Yağışların çoğu bu aylarda görülür. Bitki örtüsü, çalılar, otlar ve yosunlardan oluşur. Bu bitki örtüsüne Tundra denir.

AÇIKLAMA: İklimlerin insanlar üzerinde önemli etkileri vardır. Her şeyden önce insanların giyimleri üzerinde etkilidir. Sıcak ve soğuk iklimlerde ekonomik faaliyetler sınırlı olduğu için insanlar geçimlerini zor karşılarlar. İklimler doğal kaynakları da etkilerler. Ilıman iklimlerde doğal kaynaklar daha fazladır. İklim tipleri insanların konut tiplerini de etkilemektedir. Dünyada Görülen İklim Tipleri

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

ortacag donemi

Orta Çağ’da Ekonomi Özet

ORTA  ÇAĞ’DA EKONOMİ A)TARIM Feodalizm (Derebeylik): Batı Roma’nın yıkılmasıyla güvenlik ve geçim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla …

1 Tanecik Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir