limon pili

Çocuklar İçin Projeler: Limondan Pil Yapımı

Çocuklar İçin Projeler: Limondan Pil Yapımı

Çocuklar için limondan pil yapımını gerçekleştirmek için 8 adet limon, tel, 8 bakır çivi, 8 çinko çivi, masa saati ve voltmetre gereklidir. Öncelikle limonlar hafifçe elle yapılan baskı ile ovalanır ve sulandırılır. Daha sonra limonların bir tarafına çinko çiviler diğer tarafına da bakır çiviler saplanır ve sabitlenir. Limonlar üzerinde bulunan bakır çiviler ve çinko çiviler arasından bakır teller geçerek devre oluşturulur. Daha sonra 1. ve 8. limonlarda boşta bulunan pille çalışan saate pilin takıldığı yere dokundurulduğunda limon ile oluşturulan pilin saati çalıştırdığı görülecektir.

limon pil
Limon Pili

Buradaki amaç kimyasal bir reaksiyon ile nasıl elektrik üretileceğini ve üretilen elektrik enerjisinin gücü tespit edilebilmektedir. Bir asetik çözelti içeren limonda en önemli asitik çözelti bakır ve çinkodur. Yani bakır ve çinko sayesinde limon üzerinden akım oluşturularak elektrik enerjisi elde edilebilecektir. Ancak bu deneyde 8 adet limon kullanılmasının ana amacı tek bir limon üzerindeki bakır çinko ve çivilerin tek başlarına yeterli bir akımı oluşturamayacak olmalarındandır. Tek başına bir limon üzerine de yer alan bakır çinko ve çiviler ile yaklaşık 1 Voltluk bir enerji üretilir ki bu da bir ampulün yanması için gerekli olan elektrik enerjisi bile değildir. Bu nedenle birden fazla özellikle 8 adet limon tercih edilmektedir. 8 Adet limonların her biri üzerinde yer alan bakır çivi ve çinkolar ile limonlar arasında iletken bir kablo ile ağ kurulduğunda üretilen enerji bir saati çalıştıracak boyutta olmaktadır. Bu deney ile akımın doğal yöntemler ile nasıl kullanılacağı, gıdalar üzerinde yapılacak deneyler ile doğal bir akımın nasıl oluşturulacağı tasarlanmaktadır.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

uzaktan egitim sureci

Hibrit Eğitim Süreçlerinin Uzaktan Eğitim Değerlendirilmesi Raporu

Hibrit Eğitim Süreçlerinin, Uzaktan Eğitim Çalışmalarının Değerlendirilmesi Raporu Covid-19 salgını sebebiyle 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 24-28 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir