cocuk aile

Çocuğum Beni Neden Dinlemiyor?

Çocuğum Beni Neden Dinlemiyor?

İletişim sorunu günümüz insanının en büyük sorunu. İş yerinde, evde, okulda her yerde insanlar birbiri ile anlaşmakta zorlanıyor ve durum gün geçtikçe kötü bir hal alıyor. Bu durumda ise ebeveyn ve çocuk ilişkisi de bu durumdan nasibini almaktadır. Her anne ve baba çocuklarının kendisini dinlemediğini, istediklerini yaptıramadığını ve bir türlü iyi bir iletişim kuramadığından şikâyetçidir. Fakat burada sürekli suçlanan ve yaramaz olarak nitelendirilen çocuklar hiç mi haklı değil? Bir ebeveyn olarak anne ve babalar çocuğunuza söz dinletmek değil onunla sağlıklı bir iletişime geçmek zorundasınız. Eğer anne-baba ve çocuk arasında sağlık bir iletişim yok ise birlikte yeteri kadar vakit geçirilmiyor ise veyahut anne ya da babadan biri pasif bir konumda ise iş daha da zorlaşmaktadır.

 

Bir diğer durum ise karşılıklı empati yapma durumudur. Bu görev ise anne ve babaya düşmektedir. Sizlere de sürekli bir şeyler yapılması gerektiğini söyleyen birileri olsa, her ne kadar sizi sevdiklerinizi bilseler de emir komutu ile yapılan şeyler karşı yanıt verildiği takdirde iyi bir tavır olarak geri dönmez. Çocuğunuzu anlamaya çalışın. Çocuğum beni neden dinlemiyor? Gibi bir soru yerine neden beni dinlemek istemiyor diye sorun. Onu anlamaya ve kendinizi ona iyi bir şekilde ifade etmeye çalışın. Çocuğunuzu vaatler ile kandırmak veya korkutmakta iletişimsizliğin en önemli ayağıdır. Çocuğunuzla aranıza ebeveyn ve çocuk ilişkisi içerisinde saygılı bir durum ortaya koyabilirsiniz. Ama burada ki önemli çizgi ise çocuğunuzun sizden korkması ve çekinmesidir.

 

Çocuğunuz size saygı duymalı ama sizden korkmamalıdır ya da çocuğunuz her şeye sahip olmamalı ama sizden çekinmemelidir de. Bu ikili ilişkiyi,  çizgiyi aşmadan ortak bir şekilde devam ettirilir ise iletişim sorunu büyük oranda azalacaktır. Son olarak ise çocuklarınız ile bazı konuşmalarınızı not edin sizinle paylaştıklarını düşünün. Çünkü size bir konu hakkında bir şey anlatıyor ise anlatmak istiyordur. Çocuğun hevesi kırılmamalıdır. Özgüvenli ve kendini iyi bir şekilde ifade edebilme olanağı bütün çocuklara yaratılmalıdır.

 

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir