ANASAYFA / Rehberlik / Çocuğumu Dijital Aletlerden Nasıl Uzak Tutarım?
dijital12

Çocuğumu Dijital Aletlerden Nasıl Uzak Tutarım?

Çocuğumu Dijitalden Nasıl Uzak Tutarım?

Aile olmak gerçekten zor bir iş ve çocuğun dünyaya gelmesiyle aslında başka bir hayat başlar. Çocuğun ilk gelişimi ilk öğrenmesi ailede başlar bu sebeple sizin ona verdiğiniz vereceğiniz bilgiler çok önemlidir. Eski zamanlarda neden bu kadar çocuklar teknolojiyle bağımlı olmadığı sorgularsak bu kadar teknolojinin bu kadar gelişmemiş olması çocuğun hayatı sokakta arkadaşlarla oynayarak başlaması oluyordu. Peki, neden bir çocuk bu kadar televizyona ya da telefona bağlıdır.

dijital1

Burada ailelerin yoğun tempoyla iş hayatında olması eve geldiklerinde ise yorgun olduklarından dolayı çocuklarıyla birlikte fazla zaman geçirememesi sonucu çocuğun yalnızlık hissetmesi bunlar hep başlıca sebeplerdendir. Son zamanlar da gündemi meşgul eden bir spot vardı ve çocuğa ne olmak istiyorsanız dediklerin de cep telefonu olmak istiyorum sözü vardı işte burada ailenin yaptığı en büyük yanlışlıkların başında bu gelmektedir. Aile kendisi bağımlı olmuş ve çocuğuyla ilgilenmemektedir.

Çocuğumu dijitalden nasıl uzak tutarım sorusuna geldiğinde ilk önce sizin teknolojiye ara vermenizle başlamak gerekir. Daha sonra çocuğunuz eğer çok bağımlı ise ona belli bir ödev veya görev vererek başarması sonucunda ödül olarak teknolojiyi kullanacağı sözü vererek ilk etapta kullanımını azaltabilirsiniz. Ancak ona bağırarak yada yasak getirerek uzak tutmayı denemeyiniz. Siz ebeveynler olarak çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmelisiniz mesela parka gidip güzel bir eğlence olabilir. Çocuk eğlenmeyi ister bu sebeple onunla bu güzel vakitleri değerlendirmeniz gerekir. En çok yanlış yapılan bir nokta ise çocuk ağladığı zaman cep telefonu ya da televizyonu açıp çocuğu susturma psikolojisi. Bu gerçekten son zamanlarda herkes tarafından tekrarlanan çok büyük bir yanlıştır. Resmen siz çocuğu teknolojiye alıştırtıyorsunuz bu sebeple dikkat ve çocuğunuza gereken önemi vermeniz gerekir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Türkiyenin En İyi İlk 100 Lisesi 2020

Türkiye’nin En İyi İlk 100 Lisesi 2020

80 / 100 Altyapı Rank Math SEO Türkiye’nin En İyi İlk 100 Lisesi 2020 Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir