Atatürk’ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder

Atatürk’ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder.

 

  • Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik’te farklı milletlerden insanlar bir arada yaşardı.( Sosyal Yapı ) Türkler çoğunlukta olmak üzere şehirde Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler bir arada yaşamışlardır. (Sosyal Yapı) UNUTMAJ buradan çıkarılabilecek yorumlar: – Kültürel etkileşime açıktır. –Kültür Birliği yoktur. –Milliyetçilik fikrinin yayılmasına uygun bir nüfus yapısı vardır. –Irk birliği yoktur. –Farklı kültürler birbirinden etkilenmiştir. –Farklı dinler bir arada yaşamışlardır, din(inanç) birliği yoktur.

 

  • Selanik gelişmiş bir limana ve Avrupa’ya kadar uzanan bir demiryolu ağına sahipti. Avrupa’da yaşanan gelişmeler kısa sürede Selanik’e ulaşabiliyordu. Basın-Yayın hayatı gelişmiş bir şehirdi.(Kültürel hayat gelişmiş) Avrupa’da yayımlanan gazete ve dergilere de ulaşmak kolaydı. (Kültürel Hayat gelişmiş) UNUTMAJ buradan çıkarılabilecek yorumlar: -Ticaret(limandan dolayı), ulaşım( liman ve demiryolundan dolayı) ve haberleşme, iletişim(gazete ve dergilerden dolayı) bakımından gelişmiştir. –Ulaşım ve haberleşmenin gelişmiş olması Avrupa’daki fikirlerin Selanik’te de yayılmasında etkili olmuştur. –Gazete ve dergiler aracılığıyla Avrupa’daki fikirleri okuyan M.Kemal’de milliyetçilik,özgürlük ve demokrasi gibi kavramları bu şekilde tanımıştır.
  • Salih kaplan

 

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Avrupa’daki Gelişmeler ve Osmanlı Devleti’ne Etkileri

Avrupadaki Gelişmeler ve Osmanlı Devletine Etkileri

Avrupa’daki Gelişmeler Osmanlı Devleti, 16. yüzyılda Asya, Avrupa ve Afrika’ya yayılmış topraklarıyla gücünün zirvesine ulaşmıştı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir