asker ogretmenlik
Asker Öğretmenlik

Asker öğretmen

Asker öğretmen

Arkadaşlar bu yazımda sizlere asker öğretmenlik konusunda bütün bilgileri vermeye çalışacağım kendimce iyice okursanız sevinirim. Aklınıza takılan bir soru olduğunuzda çekinmeden sorunuz lütfen.

Öncelikle asker öğretmen olabilmeniz için MEB bünyesinde kadrolu öğretmen olarak görev yapmalısınız.Sözleşmeli öğretmen arkadaşları için ne yazık ki bu konuda bir düzenleme yok.Son zamanlarda sözleşmelerinde asker öğretmen olabileceği konusunda söylenti var.Bu sadece sözden ibarettir gerçekliği yoktur.

Tamam milli eğitimde öğretmensiniz fakat asker öğretmen olabilmek için mutlaka Ağustos ayında celbe başvurmalısınız.Eğer kasım ve mayısa başvurursanız mutlaka kısa dönem çıkar.Asker öğretmen olmak istiyorsanız bu konu çok önemli.

Şunu da belirtmek isterim ağustos da askere alınmak için mutlaka 1 ay öncesinden askerlik şubesine başvurunuz.Yani haziran sonuna kadar dilekçe vermeniz gerekiyor.Askerlik durum belgesiyle birlikte.Bu işlemleri yabancı askerlik şubesinden de yapabilirsiniz.Hazır dilekçe orada mevcut. Sadece nüfusunuzla gitmeniz yeterli.Asker öğretmen

Temmuz ayı gelmeden ayada başlarında askerlik şubesini arayıp randevu almanız gerekiyor.Randevu gününde askerlik şubesine giderken yanınızda her türlü belge, kurs belgesi, ehliyet, vb belgeleri yanınıza alınız. Randevu günüden öncede askerlik şubesine gitmenizde bir sorun yaşanmaz biraz sıra beklersiniz.

Randevu gününde giderken yanınızda

-Diploma

– Ek-A (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Milli eğitim müdürlükleri bu formu dolduruyor.Asker öğretmen için şart)

-Bazen fotoğraf (Eğer sağlık muayenesi olmadıysanız.)

-Kimlik fotokobisi.

asker ogretmenlik
Asker Öğretmenlik

Not:Eğer yabancı askerlik şubesinde işinizi görecekseniz fotokopiyi çok çektirmelisiniz 4 adet galiba.

Tüm bunların yanında okula aylıksız izin dilekçesi veriniz. Bazı yerlerdeki maliye maaşı tam verirken bazı maliye maaşı yarım veriyor. Çünkü maaşlarımız çalışacak olan aya aittir. 1.Ağustos ayından sonra asker olduğumuzdan dolayı 15 günlük maaş kesilir eğer kesilmezse askerlik dönüşü maaşınız yarım yatar azda faiz uygulanır.Maaş bodrosuna buraya tıklayak ulaşabilirsiniz.Asker öğretmen olursanız maaşlar askeriyeden geliyor.

Randevu günü askerlik şubesinde önce bir dilekçe dolduruyorsunuz.Şu tarihinden itibaren şurada şu branşta öğretmenlik yapmaktayım diye.Sonra hazır bir dilekçe oluyor o dolduruluyor. Daha sonra sınavlarda uygulanan bir sınav formu dolduruluyor. Düzgünce taşırmadan isimlerinizi kontrol ederek o formu doldurunuz.

Mutlaka askerlik sevk belgesinden bir tane alınız.Bu askerlik sevk belgesini görev yaptığınız okulunuza veriniz ki sizin askerde olduğunuzu bilsinler.Okulda bu belgeyi milli eğitime veriyor.Yani kurum sizin keyfi olarak okula gelmediğinizi biliyor.tüm haklarınız saklı kalıyor.

Askerlik şubesinde komutan evraklarınızı kontrol ediyor evraklarınızı aslı gibidir diye imzalıyor.Eğer diplamanız çitf yönlü ise iki tarafını da onaylatınız.Birde kodladığınız formda asker öğretmen bölümü var orayı doldurduğunuza emin olunuz.Zaten formda dolduracak çokta bir şey yok.

Daha sonra size askerlik şebesi tarafından az bir miktar yolluk veriyorlar.

İşinizi hallettikten sonra size kapalı ağzı bantlı zarf içinde belgeyi veriyorlar.Ayın 1-2-3 de size söyledikleri günde sınav ve mülakata giriyorsunuz.Bazı yerlerde mulakat oluyor bazı yerlerde olmuyor.ama her herde sınav yapılıyor.Asker öğretmen olabilmek için bu sınavın ne kadar etkisi var yok tartışılır ama genel kanı bu sınavın pek etkisinin olmadığı.

Sınav için ilk gün gitmeniz pek tavsiye edilmiyor çok sıra oluyor. Sabah erken gitmek birinci öncelik genelde işler hep öğleden sonraya sarkıyor 14.00 15.00 ila 16.00 gibi.

Daha sonra asker öğretmenlik sonuçları ayın 9 ya da 10 gibi nerede görev yaptığını internetten duyuruluyor.Buraya tıklayarak o adrese bakabilirsiniz.Bu adres değişebilir de.

Asker Öğretmenlik Başvuru

1.Kısımı okumak için tıklayınız

2.kısımı okumak için tıklayınız

3.Kısmını okumak için tıklayınız

4.Kısmını okumak içi tıklayınız

Soru Cevap

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

birinci dunya savasi

20.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI DEVLETİ

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Trablusgarp Savaşı’nın çıkmasında; • Sömürgecilik yarışında geç kalan İtalya’nın sanayisi için hammadde …

51 Yorumlarınız

 1. perşembe günü rapor aldım 10 gün raporun aslını hastane vermedi fotokopisini verdi bende arkadaşa verdim raporumu teslim etmesi için ve ben memlekete gittim raporu kabul etmediler raporun aslı gerekiyor dediler işleme koyamayız dediler raporun aslınıda hastaneden arkadaşa vermemişler raporun aslı okula 4 veya 5 gün geç ulaşırsa bunla ilgili soruşturma açılır mı açılırsa ne gibi bir ceza gelir sonuçta idare benim raporlu olduğu mu biliyor ama raporun aslını istiyor tabi müdürlede aram hiç iyi değil benim ceza almam için elinden geleni yapacağını düşünüyorum asker öğretmenim benim askerlik yanar mı yoksa kalan süreyi askerde mi geçiririm yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim şimdiden tşkler

 2. sınıf öğrtmn

  selam ben Urfa da Birleştirilmiş sınıflı bir okulda tek öğretmenim.. Bu yıl başvurmayı düşünüyorum..İnşallah çıkar bana :smile:

 3. rehber öğretmen

  sayın hocam öncelikle kolay gelsin 1 kaç sorum olacak ben stajyer rehber öğretmeniyim ve diyarbakırın bir ilçesinde zorunlu hizmeti olan bir okulda görev yapmaktayım… acaba ağustos ayında askere gidersem asker öğretmen çıkarsa(inşallah çıkar) kendi okulumda görev alabilir miyim?
  iyi günler

 4. hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.. 2010 aralık atamasıyla geldigim muş ta görev yapıyorum. 2012 agustos a kadar tecilimi bozdurup asker ögretmenlige basvurmayı düşünüyorum. fakat acıklıga kavusturamadıgım bir mesele var.. asker ögretmenlik bazı durumlarda şark hizmetinden sayılıyor bazı durumlarda sayılmıyor dediniz.. şu ana kadar mevzuat bir çok kez değişmiş.ve şuan kimseden dogru dürüst yanıt alamıyorum..
  1..üc yılı doldurduktan sonra il dışı tayin istiyorum fakat asker ögretmenlik şark görevinden sayılıcak mı ? yoksa bir sene fazladan görev yapmak zorunda mı kalacagım?
  2.Anadolu lisesi ve fen lisesi sınavlarına girebilmek icin üç yıl görev yapma şartı arandıgı için bu asker ögretmenlik de bu süre icerisine dahil edilir mi?

 5. Yanıt: Hocam 1 Ağustos Tan itibaren teskerenizi ilçede çalışıyorsan İlçe Milli eğitim Müdürlüğünden İlde çalışıyorsan İl milli eğitimden alırsın. Okulla sanırım bir bağlantısı yok.Fakat sen derslerine zamanında gir çık, ders defterini iyi işle devamsızlık yapmamaya çalış.Mümkünse müdürüne pek görünmemeye çalış.

 6. ben ağrıda asker öğretmenim okul müdürüyle aram hiç iyi değil 1.dönemin sonuna doğru kavga ettik senin teskeren gelince görecen sen dedi oraya ben bir not düşecem işleme koyduracam dedi korkutmaya çalıştı belkide ne yapabilir acaba okul müdürünün bizim üzerimizdeki etkisi nedir normalde batıda çalışıyorum kadrom samsunda okul bitince daha o okula gidip müdürün yüzünü görmek istemiyorum askerlik bitince teskereyi okuldan mı meb den mi alıyoruz müdür bunla ilgili bir işlem yapabilir mi cevap verebilirseniz sevinirim

 7. Cevap: Hocam askerlik görevi için 20 gün kadar ya Manisa yada Burdur çok düşük ihtimalle Antalya’da askerlik yapacak.Daha sonra kodrolu olarak çalıştığı okul doğu bölgesinde ise.görev yaptığı okulda 1.sene asker öğretmen olarak çalışır.Fakat batı bölgesinde kadrolu olarak çalışıyorsa doğuya herhangi bir okula öğretmen olarak atanır.

 8. merhabalar hocam benim nişanlım askeri öğretmenlik yapmak istiyor askeri öğretmenlik yaptığı yerde 20gün kalıp görev yerine geri dönüyomuş bu bilgi ne kadar doğru soruma cvp verirseniz cok sevinirim tesekkürler

 9. merabalar hocamm benim bi arkadasım malatyanın bir köyünde sınıf öğretmeniydi asker öğretmen olarak askerliğini yapacak görevine yeniden aynı okulda yapma ihtimali ne kadardır acaba bide normal sivil hayatındaki kısıtlamalar ne derece olur hafta sonu tatilleri resmi tatiller hafta sonu bulundugu yerden sehir dısına falan cıkabilir mi acaba sorularıma yanıt verebilirseniz cok sevinirim şimdiden tesekkürler…

 10. hocam iyi günler.bende tokatta kadrolu sınıf öğretmeniyim.ben ilçe mem den sadece ek a belgesi aldım ama siz ek 3 belgesi demişiniz.kadrolu olduğumuzu ispatlamak için ek a yeterli olmazmı yani?

 11. iyigünler hocam.ben van çaldıranda kadrolu sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım.sizce bana asker öğretmen çıkma ihtimali nedir?

  Hocam inanın tamamen şansınıza.

 12. kardeşi doğuda er asker olana asker öğretmen çıkar mı acaba???

 13. hocam okul öncesi öğretmeniyim sizce benim branşıma asker öğretmen çıkma ihtimali nedir ? tesekkürler…

 14. hocam aylıksız izin dilekcesi örnegi varsa hocam bi örneğini paylaşırsanız cok sevinirim
  teşekkürler.

 15. hocam aylıksız izin dilekcesi örnegi varsa hocam bi örneğini paylaşırsanız cok sevinirim
  teşekkürler.

 16. 1.Hocam bildiğim kadarı ile bir etkisi yok.Ama emin değilim
  2.Branşın etkisi var.Örneğin sınıf öğretmeni iseniz, öğretmen asker olma olasılığınız daha yüksek.
  3.Sanırım yok.

 17. hakkımhakkım

  1-hocam stajyerken gitmenin öğretmen askerliğe bir etkisi varmı(5 yıllık öğretmenle aynı muamelemi göürürüz)?
  2-branşımızın bir etkisi varmı?
  3-mülakatta vereceğimiz cevapların etkisi var mı?
  TEŞKKÜRLER

 18. Ahmet Hocam
  1. Evet hocam asker öğretmenliğiniz bittikten sonra öğretmenlik görevine başladığınız ayda stajerliğiniz kalkar.Sadece 1 sene geç kalkmış olur.
  2.Hizmet sürenden bazı durumlarda sayılır bazı durumlarda sayılmaz.Örneğin müdür yardımcılığı sınavında asker öğrtmenlik hizmet süresinden sayılmadığı gibi bazı durumlardada hizmet süresinden sayılır.Fakat hizmet puanını alırsın.Onuda alırken söz gelimi köyde öğretmenlik yapıyorsan köyün bağlı bulunduğu ilçenin puanını alırsın.Köyün puanını ne yazık ki vermiyorlar.

 19. Veli hocam; 2010 Aralık atamasında kadrolu olarak atandım.Stajerliğim Aralık 2011 de kalkacak.Ancak ben 2011 ağustosunda askere gitmek istiyorum.

  Soru 1- Doğuda görev yapıyorum.Asker öğretmen çıkması durumunda 1 yıllık asker öğretmenlik görevimi tamamladığımda (bu süre yaklaşık olarak 2012 Ağustos olacaktır.)2012 Aralık ayında stjerliğim kalkar mı?
  Soru 2- Asker öğretmenlik süresi bildiğim kadarıyla hizmet süresi olarak sayılıyor, doğu hizmeti süresinden de sayılmakta mıdır?

  Teşekkür Ederim.

 20. İyi günler ben 6 aralık 2011′ atandığım için stajyerliğim bir sonraki aralıkta bitecek normalde ağustostosta askere gitmem gerekiyor fakat ben stajımın bitmesini bekleyeceğm için uzatacağım bu durumda en fazla 2 dönem uzuyor diyor o da galiba mayıs celbi dönemine denk geliyor fakat seneye mayıs geldiğinde askerliğimi asker öğretmen olarak yapmak isteğimden dolayı ağustos dönemine ertelerler mi ? Bu konu önemli benim için cevaplarınız için teşekkürler

 21. çok erken gitmeyin sabah.akşamda çok geç gitmeyin kamuflaj kalmıyor…

 22. Hocam bu konuda pek bilgim yok.Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 23. serhat yılmaz

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam.Ben aralık 2010 da kadrolu olarak ağrı nın bir ilçesine Rehber öğretmen olarak atandım.Ağustosta asker öğretmen olma ihtimalim ne kadar sizce.İkincisi rehber öğretmen olmamın olumlu yada olumsuz bir etkisi olur mu.Rehber öğretmenleri uzun dönem astek olarak gönderiyorlar diye bir söylenti var …

 24. İlçe milli eğitimden ek 3 yani kadrolu öğretmen olduğuna dair belge.
  1 ay öncesinden başvurman yeterli

 25. yunus yürekli

  sayın hocam merhaba. ben şu an çorum da stajyer öğretmen olarak görev yapıyorum. Askerliğim şu an tecilli. Ben ağustos celbinde gitmek istiyorum fakat 3 ay önceden askerlik şubesine başvurmak gerekiyor diye bir şey duydum. Mayıs ayında askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor. Ayrıca askerlik şubesine gitmeden önce çalıştığım bölgenin ilçe milli eğitimine gidip bir şeyler almam gerekiyor mu? Şimdiden çok teşekkürler hocam değerli bilgileriniz için.

 26. ben 2010 aralık ayında öğretmenliğee başladım eğer ağustosta asker öğretmen olursam stajerlik durumum ne olacak 2011 aralıkta kalkar mı yoksa asklerlik bitimi bir 5 ay daha bekleyip aralık 2012de mi kalkar????

 27. ben mardin midyatta ögretmenlik yapıyorum asker ögretmen olarak askerliğimi yapmak istiyorum peki benim kendi bölgemde askerlik yapma ihtimalim var mı? ve mardin de asker öğretmenlik görev bölgelerinden mi acaba?

 28. Yanıt: Asker öğretmenlerin 10 gün izin süresi vardır. 10 gün içinde görevlendirdiği okulda göreve başlamak zorunda olduğu için biran önce gidip göreve başlması daha iyi olur gibime geliyor.Ayrıca ne kadar önce göreve başlarsa maaşı o kadar önce başlar.
  Bunun yanında erken giderse kiralık ev yada yurt bulma konusunda daha avantajlı olur.Bilhassa ilçe ise öğretmen evleri çabuk doluyor.Alternatif karayolları, DSİ gibi konaklama yerlerinde bile yer bulmakta zorluk çekiliyor.
  Tabi bu durum doğunun tüm illerinde geçerli mi bilmiyorum.Daha önce Şanlıurfa’ya hiç gitmedim.
  Göreve başlama konusunda hiç bir hazırlığa gerek yok.Kararnameler 1-2 gün içinde ilgili milli eğitime gidiyor.Göreve başlamak için ben geldim demeniz yeterli.Daha sonra okul gidip göreve başlıyorsunuz.Hazırlık olarak yapmanız gereken konaklama sorununu çözmek o bölge hakkında bilgi toplamak.

 29. İyi günler. Kardeşim askerliğini sizin gibi asker öğretmen olarak yapacak. Şu an Burdur’da. Ayın sonunda gelecek nasipse. Atandığı yer belli oldu. Şanlıurfa’da devam edecek görevine. O gelmeden ben hazırlıklara başlamak istiyorum. Öncelikle ilk etapta yapılması gerekenler hakkında bilgilerinizi rica ediyorum. Göreve ne zaman başlamalı? Mesela Bayram sonrasına erteleyebilir mi? 1 Eylül’de başlaması gerekiyor mu? Eğer öyleyse Bayram’da burada olamayacak, çünkü yaklaşık 20 saatlik yolu var. Git-gel yapması mantıklı olmaz sanırım. Kısacası bilgilerinize ilaveten tavsiyelerinizi de bekliyorum. Teşekkür ederim.

  NOT: Burdur”da edinmiş olduğunuz tecrübeler ve paylaşmış olduğunuz bilgiler bize çok yardımcı oldu. Bunun için çok teşekkür ederiz. Burdur’dan sonraki süreç hakkında da bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyoruz.

 30. Yanıt: Asker öğretmenliğin normal öğretmenlikten pek farkı yok.Tatiller aynı.Ağustos’ta herkese kesin çıkacak diye bir şey yok ama kadrolusan çıkma ihtimali yüksek.Sözleşmeli isen kesin çıkmaz

 31. Hocam ben sınıf öğretmeniyim. Ağustosta başvuran herkese askeri öğretmenlik kesin çıkıyor mu? Kesin çıkıyorsa ağustosu bekleyeceğim ama çıkmama ihtimali de varsa Kasım da gitmeyi düşünüyorum. Askeri öğretmen ne kadar süre görev yapıyor? Tatillerden de yararlanabiliyor mu? teşekkürler..

 32. Yanıtı:Kadrolu olduktan sonra tabiki yapabilir hocam.

 33. rehber öğretmenler de asker öğretmenlik yapabilir mi??

 34. Hocam sınava gireceğimiz gün bizi tekrar muayene edecekler mi? İvedi olarak cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler…

 35. Hocam daha öğle bir şey yürürlüğe girmedi sanırım

 36. Hocam asker öğretmenlik 12 ay olduğu için acemilik eğitimi de bundan dolayı 3 ay mı oluyor acaba ? Yukarı da hiç bununla ilgili bişey göremedim de ve çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok aydınlattı beni.

 37. İlginize teşekkür ederim Sayın Hocam. Matematikçiyim ve asker öğretmen olarak gitmek istiyorum. Bakalım ne sker öğretmen çıkar ve Burdura gidersem yazdıklarınız sayesinde çok zorlanmayacağımı düşünüyorum. Kendinize iyi bakın.

 38. hocam benim de bir sorum olacak öğretmen askerlik için mutlaka doguya mı cıkıyor

  Admin:Hocam http://www.sosyalbilgiler.org da bir yorum yazmışınız. Asker öğretmenlik doğuya mı çıkıyor. Evet hocam asker öğretmenlik Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerine çıkıyor. Bu iki bölge haricinde altı farlı ile çıkıyor. Bu iller tokat, yozgot, ordu gibi Karadeniz ve iç Anadoluda bulunan az gelişmiş iller.

 39. Hocam içiniz rahat olsun.Olumsuz yönde hiçbir kısıtlama yok.Sadece hizmetiçi eğitim seminerine katılamıyorsunuz.Ha daha önce görev yaptığınız yer batıda bir okulsa.

 40. Merhaba sayın Hocam. Asker öğretmen olarak gittiğimiz yerde haklarıımız nedir? Herhangi bir kısıtlaamız olacak mı? Sivilde olduğumuz gibi ara tatillerde veya bayram tatilerinde ve de haftasonları istediğiz yere gidebilecek miyiz? Teşşekkürler.

 41. Hocam tüm öğretmenlere çıkmıyor.Fakat Ağustos ayında başvuranlarının tamamına çıkıyor.
  Kurs belgesi derken.Bilgisayar kurs belgesi, vb aldığınız kursun belgeleri.

 42. ii günler hocam. asker öğretmenlik başvuran tüm öğretmenlere çıkyor mu? ayrıca kurs belgesi yazmışsınız hangi kurs bu.cevabınız için şimdiden teşekürler

 43. Hocam seminer dönemi biterken 1 Ağustos tan itibaren askerlik görevimi yerime getireceğimden dolayı aylıksız izne çıkmak istiyorum tarzın bir dilekçe bırakabilirsiniz.

 44. merhabalar..acaba okula askere gitmek için aylıksız izin dilekçesini ne zamana kadar vermemiz gerekiyor?

 45. Hocam asker öğretmen olarak gittiğiniz yerde sanırım kalmanız mümkün değil

 46. selma karakavuz

  yıne bn hocam nasılsınız ne yapıyorsunuzz kendınızı ıyı bakın ordaa…nese hocam bıs sızsız 2010 yılına gırıyoruzzz ama sız bısım hayellarımızde arsınız neyse hocam bu yenı yılı ınkılıp bısım tarıhımızde cografya calısarak gecırecegız sızın ıcın hocam sızın yenı yılınızı kutluyorumm emınım sız bızden daha cok eglenıorsunzdr nese hadı hocam buraya devamlı yourm yazcam takı sız askerden gelene kadarrr………..

 47. selma karakavuz

  velı hocam bn sızın gecen senekı ogrencılerınızden özaldakı ogrencılerınızde selma karakavuz sizi o kadar cok ösledık kı anlataamam sule ve ben sızı gormeye geldık ama askere gıttıgınızı ogrendık su ankı lısedekı hocamıs sızın yerınızı aratmıyor ama ne kadr da aratmasa sızın yerınız ayrı …….sıze hayırlı teskereler dılıorum kendınıze dıkkat edın askerden donusunuzde mutlaka yanınıza gelcezz:D:D

 48. veli hocam nasılsınız iyisinizdir kendinize iyi bakın kendinizi üşütmeyin biran önce dönün hayırlı teskereler.

 49. şeyda koymatoğlu

  veli hocam nasılsınız ne zamn geliyorsunuz yeni sosyal öğretmenimizin anlattığından bi şey anlamıyom size alışmıştık kendinize iyi bakın hayırlı teskereler

 50. eda koymatoğlu

  öğretmenim öğretmenler gününüz kutlu olsun kendinize iyi bakın salgına da dikkat edin

 51. benım bı sorum olacaktı dıyelımkı asker ogretmen gorevlendırıldıgı yerden gelmek ıstemedı o okulda kalmak ıstedı yanı asıl gorev yaptıgı okula degılde asker ogretmen olarak gorevlendırıldıgı okulda kalmak ıstedı bu mumkunmu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir