2 inönü savaşı nedenleri ve sonuçları kısaca

ikinci-inonuİkinci İnönü Savaşı (23 Mart- 1 Nisan 1921)
İtilaf devletleri Londra Konferansında isteklerini TBMM’ye kabul ettiremediler. Masa başında kabul ettiremediklerini savaş alanında kabul ettireceklerini düşünüyorlardı. Bu yüzden Yunanlılardan yeniden ilerleme ve saldırmalarını istediler. Takviye alan Yunanlılar kendilerini İtilaf devletlerine ispat etmek için yeniden saldırıya geçtiler. Böylece l. İnönü Savaşı’nın yenilgisini unutturabilirlerdi. Yunanlıların amacı aynı l. İnönü Savaşında olduğu gibiydi. Eskişehir’i ele geçirecekler, oradan Ankara’ya ulaşıp TBMM’yi dağıtacaklardı. Böylece rahatlıkla Sevr Barış Antlaşmasının uygulanmasını sağlayacaklar, Anadolu’yu işgal edeceklerdi.
Yunanlılar oldukça kalabalık bir orduyla iki koldan saldırdılar. (23 Mart 1921) Birinci kol Bursa’dan Eskişehir’e harekete geçti. İkinci kol ise Uşak’tan Afyon’a doğru ilerlemeye başladı.
Birinci koldan ilerleyen Yunan ordusu Türk ordusu tarafından Eskişehir’in kuzeyindeki İnönü’de durduruldu. Savaş, 27 Mart 1921’de Yunan saldırısı ile başladı. Türk ordusu siperlerine tutundu. Asla kıpırdamadı. Yunanlılar 30 Mart 1921’de yeniden saldırdılar. Yine Türk ordusunu siperlerinden çıkartamadılar. Düşmanı önce durduran ardından saldırıya geçen ordumuz düşmana ağır bir yenilgiye uğrattı. Yunanlılar 1 Nisan 1921’de geri çekilmek zorunda kaldılar. İkinci koldan ilerleyen Yunan ordusu ise birinci kolun yenildiğini öğrenince Afyon’u boşaltıp çekildi.
İkinci İnönü Savaşı’nın sonuçları:
 İtalyanlar, Anadolu’dan çekilmeye başladı.
 Mustafa Kemal, Batı Cephesi Komutana İsmet

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

ortacag donemi

Orta Çağ’da Ekonomi Özet

ORTA  ÇAĞ’DA EKONOMİ A)TARIM Feodalizm (Derebeylik): Batı Roma’nın yıkılmasıyla güvenlik ve geçim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir