Sbs hazırlık çerçevesinde öğrencilerin test çözme becerilerini arttırmak için malumunuz tüm sosyal bilgiler öğretmenleri öğrencilerine test kitapları alması yönünde uyarmış olabilir.Fakat hangi yayın evini almalıyız akla gelen ilk soru olmuştur.Bu tercih hemde öğrencilerimizin kısıtlı imkanlarını göz önününe aldığımızda çok önem arz etmektedir.Öğrencilerimizin kısıtlı imkanlarını göz önüne aldığımızda bir çoğu sbs yönelik sosyal bilgiler kitabı alamazken bir kısmı ise sadece 1 sosyal bilgiler test kitabı alabilmekte.O yüzden tercih çok önemli bir konuma gelmekte. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin incelediği gibi bir çok yayın ei hala yeni müfredatının özünü kavrayamamıştır.Eski sisteme yönelik bilgi ağırlıklı soruların yer aldığı test kitaplarını piyasaya sürmüşler.Bu kitaplar öğrencilere bir şey katması söz konusu değil.Şimdiki sınav sistemine göre sosyal bilgiler sorularından konuşuyorum az bilgi bol yorum gerektiren

sorular.Görselliği ağır basan kazanımlara uygun öğrencinin konunun ana fikrini kavraması soruların çözülmesi için yeterli olmakta.En önemlisi öğrencinin yorum becerisi neden sonuç ilişkisi sağlıklı kurabilmesi kısacası akıl yürütmesi soruların çözülmesi için yeterli.Bu yüzden test kitaplarıda bu yönde sorular içermeli.Piyasada araştırmalarıma göre ki buraya fazla kitap gelmemekte.Biraz netten biraz sağdan soldan telefonla arkadaşlardan elde ettiğim bilgiye göre( şunu belirteyim tamamen kendi görüşümdür) Anafen, okyonus yayıncılık, zambak, sınav iyi gibi görünüyor fakat diğer büyük yayın evlerinin kitaplarını inceleme fırsatı bulamadım.
Çözüm, tudem ise pek iç açıcı bulmadım.Bu söylediklerim tamamen kendi fikrim olup fazla kaynak tarama imkanı da ayrıca sadece sosyal bilgiler sbs kitapları için konuşuyorum. olmadı.

24 thoughts on “Sosyal bilgiler test kitapları üzerine”
 1. aslında gerek yok buna dersi dinle yeter bende soru bulamadımmm _?

 2. ben bulamadım bu testi nasıl olcakk???
  çok sinir bişey kaç saattir test arıyorm bulamadm.

 3. bu ne biçim sistem ya bir test bari çıksın yaniiiiiii

 4. inekler ders hakkında konusuyorlar yanlız ağızınızda saman kalmıs hahahahahahahahahaha

 5. hoş olmuş ben tümdeslerin5. sınıfından aldım tam 45tl

 6. ya sosyalim 2,5 puanla 4 düşüyooooooo……..Bana yardım edin

 7. arkadaşlar beni dinleyin herkesin yorumu ve kitabını çok sevmesi normal ancak tembeller yalan söyler belki kitabı almayıp yorum yapıyor

 8. peki size bir soru nasıl sorular vardı cevap vermiyen almamıştır

 9. güzel sorular cook beğendim.Bu sorulardan sınava calıştım

 10. süper olmuş ama bütün sınıflara göre testler olsaydı daha iyi olacaktı

 11. çok güzeller ama keşke parasız olsaydı bir yarışma karşılığında lswaydı

 12. Bu yıl aldığım bir kitabı SBS yönünden çok beğendim. DOSYA Yayınları diye bir kitap. Hatta etkinlikler de var ve öğrencileri sıkmayan türden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir