SINAVDAN İYİ PUAN ALMAK KABUL EDİLECEĞİNİZ ANLAMINA GELMEZ

mebSINAVDAN İYİ PUAN ALMAK KABUL EDİLECEĞİNİZ ANLAMINA GELMEZ

Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavının kısa adı Ales’tir. Ales sınavı kısa adı ÖSYM olan Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda 2 kez ve Pazar günleri yapılmaktadır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretmen, araştırma ve öğretim görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadroları için açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, yabancı ülkelerde lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ve Türkiye de lisansüstü eğitime girişte ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Bu sınava doktora başvuruları yapmak isteyenlerinde girmesi gereken bir sınavdır. Ales sınav sonucunun geçerliliği 3 yıldır. Sınava başvuru yapma ücretini kredi kartınızla osym’nin resmi internet sitesinden, internet bankacılığı ile PTT şubelerinden ve seçeceğiniz banka şubesine bizzat giderek TC kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Sınav belgeleri adayların adreslerine gönderilmeyeceği için adaylar Ales sınavı giriş belgesine internetten TC kimlik numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin resmi sitesinden sınav gününden 10 gün evvel başlayarak temin edebilirler. Belgelerde sınav merkezinin bina salon bilgileri ile resmi bulunacaktır bu belgelerin çıktısını renkli veya siyah beyaz alabilirler. Adayların sınav başvurduğu lisansüstü programları için puan türünde en az 55 lisans diplomasıyla sanatta yeterlilik veya doktora başvuracakların ise 70 puan almaları gerekmektedir.

Fakat unutulmaması gereken Ales sınavı iyi geçip çok yüksek puan alınması yüksek lisans programına kabul edileceğiniz anlamı taşımaz. Çünkü üniversitelerin ve enstitülerin birbirinden farklı olarak değerlendirme kriterleri vardır.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir