SBS Sınavı Nedir?

SBS Sınavı Nedir?

                Sürekli değişen sınav sisteminde önceden uygulanan 3 yıla yayılarak yapılan SBS değiştirilerek artık sadece 8. sınıfı bitiren öğrencilere uygulanması kararı alınmıştır. Öğrencilerin ortaöğretime yerleşmesinde bir sıralama sağlayan SBS; 2012-2013 öğretim yılından başlanarak 8. Sınıf öğrencilerine tek sınav SBS uygulaması yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya başladığı yeni SBS ile okullar açmış oldukları kontenjan kadar öğrenci alımı yapacaktır.

Seviye Belirleme Sınavının yeni sisteminde neler var?

  • 2012-2013 öğretim yılından başlayarak ortaöğretime yerleştirmede tek sınav uygulaması yapılacak.
  • 8. Sınıf sonunda uygulanacak olan SBS’nin yeni puan aralığı 100-700 aralığında hesaplanacak.
  • Yeni sistemle birlikte YBP (yılsonu başarı puanı) hesaplaması da değişmiş bulunmakta. 6-7 ve 8. Sınıf sonundaki YBP ‘nin yarısı doğrudan OYP’ye eklenecek.
  • Yılsonu başarı puanı hesaplaması; ders saatinin yılsonu notları ile çarpılarak tüm toplam ağırlıklı yılsonu notu hesaplanacak. Ardından toplam ağırlıklı yılsonu notu toplam haftalık ders saatine bölünerek yılsonu başarı puanı hesaplanacak.
  • Ortaöğretim yerleştirme puanı hesabı; 6, 7 ve 8. Sınıfın ayrı ayrı yılsonu başarı puanı hesaplandıktan sonra ek olarak SBS puanı ile toplanıp 2’ye bölünecek. Bu sayede 100-700 puan aralığında bir değer çıkacak. Bu da öğrencinin yerleşme puanını belirlemiş olacak.
  • SBS’ de toplam 120 dakika içerisinde 100 sorunun cevaplanması istenmekte.
  • Sınav her yıl haziran ayında merkezi sistem ile yapılmaktadır.

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb

2021 Bursluluk Sınavı Başvuru Bilgileri

BAŞVURU BİLGİLERİ Veliler ön başvuruyu https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılabilecektir. Sınav başvuruları 08-26 Şubat 2021 tarihleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir