Özür Grubunda Sadece İlçemi Açılacak Yoksa Tüm İl mi?

Bildiğiniz gibi eş durumu atamalarda il ve ilçe emri kalmış durumda. Durum böyle olunca eş durumdan atamalar oldukça zorlaştı. Bilhassa büyük şehir merkezlerine gidecek öğretmenlerimiz için imkansızlık derecesinde. Çünkü gideceği büyükşehirde öğretmen açığı yerine fazlalık var. Büyük ihtimal okullarda da boşluk olmayacağından dolayı eş durumu atamalar öğretmenlerimiz için epeyce zorlu bir süreç olacak.

 

Bakanlık özür gurubu atma kılavuzunda tercih sayısını 40 üzerine çıkardı. Öğretmenlerimiz buradan yola çıkarak atamaların tüm ili kapsayacağı yönünde yorum yapıyorlar. Örnek vermek gerekirse. Örneğin eşiniz İzmir Ödemiş ilçesinde çalışıyor. Sizde Mardin’den eşinizin yanına gelmek istiyorsunuz. Branşınız sınıf öğretmenliği. Eski uygulamada sadece Ödemiş de yer alan açığı bulunan okulları tercih edebiliyordunuz. Son tercihte de bu okullar olmazsa ilçe emrini kabul ediyorum seçeneğini işaretliyordunuz. Atamanız kesinlikle gerçekleşiyordu. Okullar olmazsa ilçe emrine atanıyordunuz.

 

Fakat yeni düzenleme ile birlikte il ve ilçe emri kalktı. Okullarda boşluk varsa geliyorsunuz. Yeni kılavuzda öğretmenleri zarardan kar yaptıran bir nebze sevindiren tercih sayısının eskiye oranla nerede ise iki katına çıkması. Bu durum inşallah şunu gösterir. Özrün bulunduğu ilçe değil de o ilçenin bulunduğu ilin genelinde okul tercih yapılacağı. Örneğe gelecek olursak sadece Ödemiş değil de İzmir’in bütün ilçesindeki okullar tercih edilecek olması.Ve diyoruz ki inşallah tahmin ettiğimiz gibi olur.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb sinav

MEB Bakanı Sayın ÖZER Müfredata Yeni Kültür Tarihi Dersleri Geliyor

“Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir