ogretmenlerin nobet gorevi icin mebe yazi h1883

Ortaokul Sertifikasyon Sistemi

Ortaokul Sertifikasyon Sistemi

Meb Sertifikas Sistemi Nedir
Meb Sertifikas Sistemi Nedir

Sertifikasyon fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızcada certification olarak yazılır. Türk dil kurumu sözlüğüne göre onaylama anlamındadır. Fakat günlük hayatta sınıflandırma, kategoriye ayırma, yetki verme anlamlarında kullanılmaktadır. 

Sayın Başbakanın açıklamasına göre meb 3 ayrı sistem üzerinde durmakta. bakanlık bu üç sistemi üzerinde çalışmalarını yürütüyor ve gelecek bir ay içerisinde bu üç sistem arasından bir tanesi seçilecek.

  1. Meb ortaokul sertifikasyon sistemini kullanılacak. Başbakan bu açıklamasında ne kast ettiğini tam olarak anlayamadık. Burada ortaokulları belli gruplara mı ayrılacak yada liseler  belli gruplara ayrılıp öğrenciler ortaokullardan ders başarısı, yetenekleri, aktiviteleri vb kriterleri göz önüne alınarak buralara mı yönlendirilecek tam net değil. Tahmin ettiğimiz sertifikasyon sistemi biraz açalım. Ortaokulda öğrencinin her sınıf düzeyinde öğrencilerin ilgileri, başarısı, yetenekleri öğretmenler tarafından değerlendirilir. 4 yıl içinde öğrenci her açıdan değerlendirilir ve öğretmenler kurulu, rehberlik servisi tarafından öğrencinin gidebileceği lise türleri belirlenir ve o tür liselere kayıt olması sağlanır. Örneğin öğrenci 4 yıl boyunca gözlenir değerlendirilir ve öğretmenler tarafından yeteneğine göre ilgili meslek liselerine yönlendirilir. Açıklık kazandığı an buradan sertifikasyon sistemi hakkında daha detaylı bilgi verilecektir.

Fakat sınav sisteminden tam anlamı ile vazgeçilecekse uygulanacak sistemi bu olacağını düşünüyoruz.

2. Her lisenin kendi sınavını yapması.

3. Adrese kayıt sisteminden lise kaydı. Çok tercih edilen liseler ise adrese sisteminin yanında not ortalaması da arayabilir.

TEOG Sınav Konuları
teog

BAŞBAKANIN YENİ SİSTEMİ HAKKINDAKİ KONUŞMASI

Başbakan Sayın Binali Yıldırım teog sistemi yerine gelecek yeni sistem hakkında televizyon programı hakkında yaptığı açıklamanın özeti aşağıdadır.

  • Başbakan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı üç tane çözüm üzerinde çalışıyor. Birinci yöntem, her lisenin kendi sınavını yapması. İkinci yöntem, ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem de ortaokul bazlı yerleştirme. Burada ağırlıklı olarak adrese dayalı kayıt sistemi, ve bir kısım okullar da ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir.Kendi sınavını yapar, kendi sınavını yapar ama o sınavın mutlaka Bakanlığın gözetiminde olması lazım” dedi.

https://youtu.be/y1Q-y1R1384

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb sinav

MEB Bakanı Sayın ÖZER Müfredata Yeni Kültür Tarihi Dersleri Geliyor

“Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir