Anasayfa / Rehberlik / Okul ve Dershanelerdeki Rehberlik Servisi

Okul ve Dershanelerdeki Rehberlik Servisi

Okul ve Dershanelerdeki Rehberlik Servisi

                Eğitim gören her gencin okul ve dershanedeki rehberlik sistemlerinden faydalanması gerekmektedir. Rehberlik öğretmenlerinin her yaştan gence ulaşabilmesi mümkündür. Özellikle ergenlik çağındaki gençlere etkili bir iletişim köprüsü oluşturan rehberlik servisleri artık yaşam koçluğu da yapmaktadır.

Eğitsel olarak öğrencilerin okula ve arkadaşlarına uyum sağlarken bir yandan da sınav ve derslerinde başarı gösterebilmesi konusunda onlara teknik bilgiler vererek başarılı olmalarını sağlamaktadırlar. Öğrencilerin mesleki planlarını oluşturmada etkili olan rehberlik öğretmenleri aynı zamanda sınav kaygısını azaltmak ve motivasyonu arttırmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Kendisini en iyi şekilde tanıması ve ilgi alanlarını belirleyebilmesi için öğrencilere en büyük katkıyı sağlayan yaşam koçlarıdır. Bireyin kendisini ve çevresini iyi bir şekilde değerlendirebilmesi, seçeceği meslek hakkında son kararı alabilmesi, sınav streslerinden kurtulması, motivasyonunu arttırması, ders başarılarını yükseltebilmesi ve arkadaşları ile olan iletişimlerini düzenleyebilmesi için okulların ve dershanelerin rehberlik servislerini kalabalık tutması gerekmektedir.

Özel dershanelerdeki sınav çalışmaları, etütler ve ek derslerin yanı sıra öğrencilerin potansiyellerini arttırıcı yönde aktiviteler düzenleyen rehberlik öğretmenleri aynı zamanda ebeveynlere düşen yükün bir kısmını da üstlenmektedir. Özellikle ortaöğretime devam eden öğrenciler için oldukça önemli olan bu servis mesleki, duygusal ve sosyal gelişim açısından da onlara en büyük desteği sağlayan kişilerle doludur. Kişinin kendisinin en iyi şekilde tanıyabilmesi için bu ufak yardıma ihtiyacı vardır.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...