Ana Sayfa / Eğitim Haberleri / Okul Sütü Dağıtımı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul Sütü Dağıtımı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Okul sütlerinin tüketiminden sonra şikâyet olması durumunda İl Okul Sütü Komisyonunun görüşlerine esas teşkil etmek üzere Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü temsilcilerinden inceleme ekibi oluşturularak ortak bir tutanak hazırlanacaktır.

  1. Söz konusu tutanakta şikâyet belirtilerinin incelenen sütten kaynaklı bir besin zehirlenmesi şüphesi durumunda üretimin olduğu ildeki analiz sonuçlarının değerlendirilmesi suretiyle aİ’ınan numunelerin mikrobiyolojik analiz sonuçları kesinleşmeden besin zehirlenmesi açıklaması yapılmayacaktır. Sonuçlar açıklanıncaya kadar okul sütü programı sadece ilgili okulda durdurulacak, şikâyetin olmadığı okullarda ise programa devam edilecektir.
  2. Öğretmenler sınıfta öğrencilere sütü dağıtmadan önce fiziksel kontrolünü (koku, kıvam, tat açısından, süt kutularının ise bombaj, delik, yırtık ve ezik olması yönünden) yapacaklardır. Kontrolde farklılıklar olması durumunda Okul Sütü Kabul Komisyonu tarafından tutanak düzenlenerek İl Okul Sütü Komisyonu Başkanlığına bildirilecektir.
  3. Verilen süt tam yağlı olduğundan çok hızlı olmayacak şekilde, yarım saati aşmayacak sürede tüketilecektır. Hızlı ve aç olarak tüketilen sütlerin çocuklarda şikayete neden olabileceği dikkate alınarak, aileler uyarılıp bilgilendirilecektir.
  4. İhtiyaç fazlası sütler il okul sütü komisyonları tarafından mahallinde değerlendirilecektir.
  5. Okul sütleri gerektiğinde ulaşım, hava koşulları ve diğer sebepler dikkate alınarak 5 günden fazla miktarlarda da teslim alınabilecektir.
  6. Sütler okullarda oda sıcaklığında, kuru ve direkt güneş ışığı almayan yerlerde muhafaza edilecektir.
  7. Programın etkili bir şekilde devam ettirilebilmesi için sütün çocuklarda büyüme ve gelişmeye olan olumlu etkisinin vurgulanacağı yerel bilimsel çevre ve medya desteğiyle kamuoyunda farkındalık yaratacak şekilde tedbirler alınacaktır.

Programın özenle yürümesi için önceki talimatlarımız doğrultusunda hareket edilmesini ve tereddüte düşülen durumlarda yukarıdaki husuların uygulanmasını rica ederim.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir