MEB'den 1.Sınıfa Kayıt Yapılacak Öğrenciler Hakkında Resmi Yazı

…………. VALİLİĞİNE

(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği.

Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumlan Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 21 Temmuz 2012 tarihli ve 28360 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yönetmeliğin 15 inci maddesi, “İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eyliil ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olııp okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir. ” şeklinde değiştirilmiştir.

İlkokul birinci sınıfa mecburi ilköğretim uygulaması kapsamında kaydı yapılan 66 ay ve üzeri çocuklann kayıtlarının bir yıl ertelenmesi veya okul öncesi eğitime yönlendirilmesine ilişkin ilgi Yönetmelikte belirtilen tıbbi tanılı raporun Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki çocuk sağlığı ve hastalıktan uzmanı ile çocuk psikiyatri uzmanlarından alınması gerekmektedir. Ayrıca zorunlu hallerde gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır.

Söz konusu 66 ay ve üzeri doğumlu çocuklann kayıtlarının bir yıl ertelenmesi veya okulöncesi eğitime yönlendirilmesine ilişkin işlemlerin okul yönetimleri tarafından, yukarıda belirtilen sağlık kurumundan alman raporun okula verildiği andan itibaren komisyon kurulmadan ve kasım ayı sonu beklenilmeden e-okulda birinci sımfa kesin kayıt yapıldıktan sonra öğrenci işlemleri/ayrılma işlemleri/veli isteği (Yön. 15. madde 1.sınıfta kayıt erteleme) ekranından kaydın bir yıl ertelenmesi veya öğrenci işlemleri/şube işlemleri ekranından anasımfma aktarılması ve raporun alınacağı kurum konusunda okul yönetimlerince vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Türkiye Ücretsiz Online İlkokul Deneme Sınavları

Türkiye Ücretsiz 5 Online İlkokul Deneme Sınavları

Online Deneme Sınavı Türkiye Ücretsiz 5 Online İlkokul Deneme Sınavları. Okulların kapalı olduğu bu dönemler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir