Anasayfa / Biyografi / Konstantin STANISLAVSKI

Konstantin STANISLAVSKI

konstantin-stanislavskiKonstantin STANISLAVSKI

(1863-1938). Kendi adıyla anılan oyunculuk yönetimini ortaya koyan Sovyet tiyatro oyuncusu, yönetmeni ve kuramcısı. Moskova’da ailesinin oluşturduğu Aleksey Çevresi adlı toplulukta oyunculuk yaparak tiyatro yaşamına başladı. 1891’de, sürekli gösterimler veren bir tiyatro topluluğu da yöneten Sanat ve Edebiyat Derneği’nin kurucuları arasında yer al di. Aynı yıl ilk yönetmenlik denemesi olan Tolstoy’un Eğitimin Meyveleri adlı oyunu büyük başarı kazandı. 1898’de Nemiroviç Dançenko ile birlikte kurdukları Moskova Sanat Tiyatrosu’nda yine birlikte sahneye koydukları Çehov’un Martı’sı, Stanislavski yöntemi adı verilen ve oyuncunun yaratma gücüne dayanan yöntem çerçevesinde yönetildi. Bu yöntem daha sonra SSCB dışında da uygulandı; New York’taki Actors Studio büyük ölçüde bu yönteme dayandı. Martı’nın gördüğü geniş ilgiden sonra Çehov bu topluluk için Üç Kız kardeş ve Vişne Bahçesi oyunlarını yazdı. Yönettiği oyunların çoğunda rol alan Stanislavski, Sovyet devriminden sonra Bolşoy Opera Stüdyosu’nu (sonradan Stanislavski Tiyatrosu) yönetmekle görevlendirildi (1918). Burada da Çaykovski’nin Yevgeni Onegin operası ile Mühürlü Tren 1469 ve Gogol’ün Ölü Canlılar oyunları başta, olmak üzere pek çok oyunda yönetmen ve oyuncu olarak başarılar kazandı; Avrupa ve ABD turnelerine çıktı. Bir Aktör Hazırlanıyor, Bir Karakter Yaratmak ve Oyuncunun El kitabı başlıklı kitapları dilimize çevrilip yayımlandı.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir yorum

  1. Bloglar Yarışıyor, Siz de Katılabilirsiniz :)

    Bloglar Yarışıyor ile blogunuzla ün sahibi olmaya, ödüller kazanmaya hazır mısınız? Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 3. kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

    Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

MEB Bakanı Ziya Selçuk Kimdir

Bir dönem Talim Terbiye Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Çoklu zeka kuramı üzerine kitaplar yazmıştır. Maya okulları ...