Akören köyü KArs ilinin Kağızman İlçesinde yer almaktadır. Kağızman’a yaklaşık 15 km uzaklıktadır.
Ulaşım:
Kars Kağızman yolu üzerindedir.Kağızman’dan Kars’a giderken 2 km kadar sonra içeriye köy yolu ayrılır.Köy yolu toprak yol olup sürekli rampa çıkılmaktadır. Yaklış yükseltisi 2200 metre kadardır.Kışları şiddetli kar yağışı olduğu için ulaşım zorlukla yapılmaktadır.Pazar hariç köy dolmuşları sabah ilçeye inmekte akşam köye çıkmaktadırlar.Kağızman’dan Kars merkeze 1 saat başı dolmuş çalışmaktadır.

Nüfus: Yaklaşık nüfusu 1200 kadardır.Toplu bir yerleşim gösteriri.Evlerin yapı malzemesi taştır.Evler soğuktan korunmak amacıyla kalın duvarlı ve toprak altına yapılmaya özen gösterilmiştir.Evler tek katlıdır.soz zamanlarda artık modern inşaat malzemesi kullanılmaktadır.Büyük aile yapısı mevcut olup köyden sürekli büyük şehirlere göç yaşanmaktadır.Halk kürt kökenlidir.Kağızman’nın en köklü yerleşim yerlerinden olup köy dışında oldukça fazla bir nüfusa sahiptir.

Eğitim:Köyde ilköğretim okulu mevcuttur.Okul 2 binadan ve 2 lojmandan oluşur. İlk bina 1960 senelerinde inşaa edilmiş. Yeni bina 2008 yılında hizmete girmiştir.Binada kalorifer tesisatı mevcuttur. Sınıflar ortalama 25 kişidir. Öğretmen sıkıntısı yoktur.

Coğrafi Yapısı: Akören köyü dağ yamacına kurulmuş olup yüksekliği 2000 metreye yakın .Kağızman’a göre yaklaşık 400 metre kadar yüksektir. Akören Köyünün yaylası bulunmaktadır.Toprakları oldukça taşlı bir yapıya sahip olup verim konusunda zayıftır.


Ekonomi: Hayvancılık ve hayvancılığa dayalı tarım yapılmaktadır.Yaz aylarında köyün gençleri inşaat sektöründe çalışmaktadır.Ekonomik durumları zayıftır.

Köyde cami, köy çeşmeleri, su , elektirik ve telefon şebekesi mevcuttur.Ayrıca internet bağlantısı vardır.Kalinizasyon sistemi bulunmamaktadır

Köy muhtarı 2009 tarihiyle Hasan Aydın. Akören Köyü komşu köy olna Çengilli Köyü ile toprak anlaşmazlığı yüzünden dönem dönem kavgalar yaşanmaktadır. İki köy bu toprak anlaşmazlığı yüzünden mahkemelik olmuşlardır. Bu yüzen Çengilli dolmuşlarının Kağızman’a giderken zorluklar yaşanmaktadır. Akören Köyüde yayla çıkışında sıkıntılar yaşamaktadır. Akören köyü Karakuş, Taşbilek, Kozlu ve Şaban Köyü ile akrabadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir