Anasayfa / Rehberlik / Hayatın Temel Taşları

Hayatın Temel Taşları

Mükemmel olmak zor iştir; çünkü hayat, her geçen gün değişmektedir. Değişen dünyamızda olabileceğiniz insan olmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Mükemmel olmaya çalışmaktansa, kendiniz olmaya çaba gösterin. Hayatın gerçekleri ile tanışıp zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışınız.

Zaman yönetimi konusunda bilgilenip hayatınızı programlayınız. Hedef belirlemeden atış yapmayınız. Hedefe odaklanınız. Hayatınızın temel taşlarını önceden belirleyiniz. Aşağıdaki hikâye bu gerçeği çok güzel anlatmaktadır

Profesör sınıfa girip karşısında duran seçilmiş öğrencilere kısa bir süre baktıktan sonra Bugün zaman yönetimi konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız dedi. Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan kürsünün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilere döndü ve Bu kavanoz doldu mu diye sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan doldu diye cevapladılar. Profesör; Öyle mi dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mıcır çıkarttı. Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak mıcırın, taşların arasına yerleşmesini sağladı.

Sonra öğrencilere dönerek bir kez daha Bu kavanoz doldu mu diye sordu. Bir öğrenci Dolmadı herhalde. diye cevap verdi. Doğru. dedi profesör ve yine kürsünün altına eğilerek, bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum tanelerini, taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü.

Yine öğrencilere döndü ve Bu kavanoz doldu mu diye sordu. Sınıftakiler bir ağızdan Hayır!.. diye bağırdılar.

Güzel. dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz doluncaya kadar suyu boşalttı. Sonra öğrencilere dönerek Bu deneyin amacı neydi diye sordu.

Uyanık bir öğrenci hemen Zamanımız ne kadar dolu görünürse görünsün, daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır diye cevap verdi.

Hayır. dedi profesör. Bu deneyin esas anlatmak istediği şudur. Eğer büyük taşları baştan yerleştirmezsen, küçükler girdikten sonra büyükleri hiçbir zaman kavanozun içine koyamazsın. Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam etti .Nedir hayatınızdaki büyük taşlar Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız, bir eser bırakmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki bir kaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir karar verin. Bilin ki büyük taşlarınızı kavanoza ilk olarak yerleştirmezseniz hiçbir zaman bir daha koyamazsınız. O zaman da ne kendinize, ne çalıştığınız kuruma, ne de ülkenize faydalı olursunuz. Bu da iyi bir iş adamı, gerçekte de iyi bir adam olamayacağınızı gösterir.

Profesör, ders bittiği halde konuşmadan oturan öğrencileri sınıfta bırakarak çıktı…

Sizler de hayatınızdaki temel taşları çok iyi belirleyin. Bunlar sevdikleriniz, arkadaşlarınız, hayalleriniz, sağlığınız ve farklı değerleriniz olabilir. Ancak önceliklerinizi belirleyin ve geç kalmayın…

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...