Eğitimin Yaşı Olur mu

Eğitim, yaşamımızın olmazsa olmazlarındandır. Doğuş anından başlayan tüm evrelerde eğitim şarttır. Elde edilen, yaşanılan tüm bilgi ve beceriler eğitimi kapsar. İlk adım ise öğretimle başlar. Eğitim yalnız okullarla sınırlı değildir. Anne ve babanın yetiştirme, büyütme safhaları farklı farklıdır. Böylece her insan aslında farklı bir kalıpta eğitilir.
Eğitim birçok evreden geçer. Okullar, sosyal alanlar, iş mekânları, aile ve arkadaş ortamları bu süreçlerin geçtiği basamaklarından bazılarıdır. Varsayalım ki, sosyal ve kültürel alanda kendisini geliştirmiş biri için okulunda başarılı bir eğitim almış dememiz doğru değildir. Çünkü eğitim bireyin kendi hür iradesiyle bağlıdır. Süreci kendi belirler. İster okulunda verilen öğretimle kendini eğitir, isterse aldığı eğitimle bağdaşmayan bir başka işte çalışır ve kendini böyle eğitir. Lakin amaç başarılı olmaktır. Eğitim bunu hedefler.
Bunun için çaba, azim gereklidir. Bir bireyim hedefi küçük dahi olmuş olsa tüm hedefler öğrenmekle başarılır. Başarı için iyi bir okuyucu, dinleyici, araştırıcı ve sağlıklı iletişim gerekir. Eğitim tüm bunları sırasıyla uygulamaya yardımcı olan bir sistemdir. Şöyle ki, üniversiteye ilk kez kayıt olacak biri ile üniversitede ikinci sınıfı okuyan biri arasında aslında fark olmayabilir. Bu farkı ilk kez kayıt olanın almış olduğu eğitim belirler. Yani eğitim üniversite bitirmiş ile hiç başlamamış olan arasında kıyasla ortaya çıkacak bir şey değildir.
Cahillikten refaha doğru yol alabilmemiz için eğitim hakikatinin şuurunda olmamız gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

kitap

İlkokulda Çocukların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

İlkokulda Çocukların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar! √ SAKIZ SARDUNYA-ELİF ŞAFAK √ SON ADA’NIN ÇOCUKLARI-ZÜLFÜ LİVANELİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir