Ana Sayfa / Rehberlik / Eğitim ve Metot

Eğitim ve Metot

Metot, herhangi bir konuda en kısa bir yoldan gerçeğe ve gayeye ulaştıran bir hareket ve yöneliştir. Günlük hayatımızda sıradan davranışlarımızda ve uyguladığımız metotlarda bile bir düzen vardır. Yapacağımız işlerin planlanıp sıraya sokulması, yaşantımızı daha da düzene sokmaktadır.

Eğitim ve öğretimde metotlar önemli bir yer tutmaktadır. Metotlu bir çalışma başarılı ve verimli olur. Metotların bilinmesi ve uygulanmasıyla başarı hız kazanır. Eğitim ve öğretimde pek çok metot vardır. Eğitimcilerin büyük çoğunluğu bu metotları bilmelerine rağmen uygulamada geleneksel tavırları sergileyip derse plansız ve metotsuz girdikleri ve en önemlisi bu yöntemleri uygulamadıkları gözlemlenir.

Metotlar eğitimcileri arzu edilen gayeye ulaştırmada önceden çizilmiş ciddi bir yoldur. Bu yol onları çabuk ve emin olarak-sonuca ulaştırır. Başarıların sırrı ve anahtarı metotlu çalışmayla mümkündür. Metotlu çalışma ile ilerleme elde edilir. Zaman israfından korunur. Az zamanda verimli ve çok iş yapılır. Metotlu çalışma ile baktığını görür, gördüğünü anlar, anladığını uygular, uyguladığı işten de iyi netice alır.

Eğitimciler, anne ve babalar ne kadar bilgili olurlarsa olsunlar metotlu çalışmayı ilke edinmeleri gerekir. Metotsuz çalışmalar ilgisizliği, nefreti ve başarısızlığı getirir. Eğitimde tespit edilen ve takip edilen metotlar uzun yılara dayanan tecrübelerin sonucudur. Eğitimde metotlar hiçbir zaman basite ve hafife alınmamalıdır.

Doğrular, her çağla çağdaş olabilir; ancak her çağ, doğrularla çağdaş olmayabilir. Metotların çeşitliliğinden istifade etmek gerekir. Doğru ve İsabetli metotlar her çağda geçerliliğini korur. Yanlış veya tek metot üzerinde ısrarcı olmak sakıncalıdır. Değişen dünyamızla birlikte metotlarda sürekli değişimler yaşanabilir. Önemli olan bu değişimi yakalamak, değişime uyum sağlamaktır.

Eğitimciler, öğrenmeyi geliştiren zengin ortamlar ve metotları uygulamakla gelişimin öncüsü olurlar. Unutulmamalıdır ki isabetli metot, metotsuz isabetten üstündür. Binicisiz at, yarışı birinci bitirmiş olsa da birinci sayılmaz.

Hakkında Kızıl Elma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir