DERS ÇALIŞMA PROGRAMI YAPMANIN ÖĞRENCİLERE FAYDASI

DERS ÇALIŞMA PROGRAMI YAPMANIN ÖĞRENCİLERE FAYDASI

                Yaşamda insanlar bir yerlere gelmek için kendilerine hedef belirlerler ve ona göre çalışmalarını sürdürürler. Eğitim ve öğretim alanında olan öğrencilerde derslerinde başarılı olmak için kendilerine ders çalışma programı yapmalıdır.

Ders Çalışma Programı öğrencinin kendi ihtiyaçlarını göz önüne alarak yapacağı bir uygulamadır. Öğrenci bu programı kendi isteği ile yapmalıdır. Bu programda amaç sadece dersleri düzenleyip, çalışmak değildir. Öğrenci ders çalışmasını planlarken kendisine de zaman ayırabilmelidir. Çünkü yapılan ders planında sadece derslere odaklanmak öğrenciyi bir süre sonra sıkacaktır. Bu sebeple öğrenci ders çalışmamak için devamlı bahaneler üretecektir. Yapılacak olan programa öğrenci mutlaka uymalıdır. Öğrenci, yapacağı programın nasıl olacağı yerine bu programı neden yaptığını çok iyi bilmelidir. Ders çalışmaya ilk önce hangi derslerden başlanılacağı tespit edilmelidir. Zayıf olduğumuz derslerin öğrenilmesine öncelik verilmelidir. Çalışma saatleri, çalışma süresi, verilecek molanın süresi yapılacak olan bu programda açık ve net şekilde belirtilmelidir. Belirlenen ders çalışma sürelerinin dışına çıkılmamasına dikkat edilmelidir. Her gün aynı saatte ders çalışmaya oturulmalıdır. Okulda öğretilen derslerin o gün içerisinde mutlaka tekrar edilmesi yapılan programın uygulanması için çok önemlidir. Konuların tekrar edilmesi, öğrenilen derslerin pekiştirilmesi demektir. Hatta tekrarın yazılarak yapılması derslerin anlaşılması için daha iyi olacaktır.

Okul hayatında başarıya giden en kolay ve en etkili yol kendine ders çalışma programı yapmaktır. Başarı mutlaka gelecektir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Kültür Ve Medeniyetimize Yön Verenler 1.Dönem 1.Yazılı

1- Milli kültür nedir? Kısaca yazınız. Cevap: Milli kültür, Kısaca ‘‘Bir millete ait maddi ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir