ÇOCUKLARDA PARAYI KULLANMA VE BİRİKTİRME EĞİTİMİ

ÇOCUKLARDA PARAYI KULLANMA VE BİRİKTİRME EĞİTİMİ

Çocuk terbiyesinde ve yetiştirmesinde önemli kavramlardan birisi para harcama becerisidir. Para harcarken akılcı davranmak, parasının kıymetini bilmek, para harcama konusunda sağlam adımlar atmak önemli kavramlardır. Bir çocuğa kazandırılabilecek en önemli kavramlardan birisi para harcama ve biriktirme becerisidir. Bu becerisi çocuğun hayat boyu ya rahat etmesini ya da sefalet içinde yaşamasını sağlar.

Çocuklara parayı kullanmayı öğretmenin ilk ayağını ölçülü harçlık verme oluşturur. İlköğretim öğrencisine 20 tl harçlık vermek doğru bir davranış değildir. Çünkü çocuk büyükdükça harcamak isteği artacaktır. Küçük yaşta 20 tl gibi bir harçlık alan çocuk için hayatta herşeyin kolay elde edilebileceğini düşünür. İstediği herşeye sahip olan  çocuk için hayatta artık hiçbir şey ödül olmayacaktır.

Çocuğa çok düşük miktarda para vermek de doğru bir davranış değildir. Çünkü çocuğun para harcama yeteneğini geliştirmesi için mutlaka harcayacağı miktar ortlama düzeyde olması gerekir. İlköğretim öğrencisine verilebilecek en mantıklı miktar 2 liradır. 2 lira ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Çocuğa herşeyi hazır almak ve onu harçlıksız göndermek doğru bir davranış değildir. Çocuğun sosyalleşmesi için mutlaka harcaması gereken bir miktar para olması gerekir. Parasının kıymetini bilmek, alışveriş yapmak, ortak birşeyler oluşturabilmek, ani durumlarda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için mutlaka çocukların az da olsa harçlığının olması gerekir.

Çocuklara almak istediği birşeyi harçlığını biriktirerek alabileceğini söyleyebilirsiniz. Almak istediği topu 2 günlük harçlığını biriktirerek almasını sağlayabilirsiniz. Böylece almış olduğu top onun için daha değerli olacaktır. Çünkü kendi parası ile aldığı için malının kıymetini bilecektir.

Para biriktirmesi için özendirici davranışlarda bulunmalısınız.  Bu anlamda güzel bir kumbara alabilirsiniz. Kumbara çocuğunuzun para biriktirme isteğini kamçılayacaktır

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir