729011 detay

4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir?

4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir?

                2012-2013 eğitim ve öğretim yılında başlayan 4+4+4 eğitim sistemi ile yeni okula başlayacak öğrencilerin 66 ayını doldurması kararı alınmıştır. 60-66 ay arasındaki çocuklarında veli yazılı izni ile okula erkenden başlamasını onaylayan eğitim sisteminde çocukların bu yaşta eğitime hazır olduğu alınan kararlar arasındadır. 12 yıllık zorunlu eğitime başlayacak öğrenciler için öğrenim gördükleri yıllar şu şekildedir;

  • İlk 4 yıl; 1, 2, 3, 4. sınıflar ilkokul
    4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir
    4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir

     

  • İkinci 4 yıl; 5, 6, 7, 8. sınıflar ortaokul
  • Üçüncü 4 yıl; 9, 10, 11, 12. sınıflar lise olarak adlandırılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yayınlamış olduğu 12 yıllık zorunlu eğitim genelgesinde; ilkokul ve ortaokullara ilköğretim, liselere ise ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecek. 66 ayını tamamlamış ve okula yeni başlayacak öğrencilerin kayıt işlemlerinin e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılması kararı alınmıştır. 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ise mezun olan öğrencilere ortaöğretim diploması verilecek; ilköğretimini tamamlayıp son 4 yılını tamamlamamış öğrencilere ise diploma verilmemesi kararı alınmıştır.

4+4+4 eğitim sistemi temelinde; kaldırılmış olan İmam Hatip Ortaokul seviyesinin geri getirilmesi, meslek eğitiminin arttırılması ve zorunlu eğitimin 12 yıl olması vardır. Ders programlarında ise ilk 4 yıl 30 saat ders eğitimi alacak öğrencilerin yabancı dil eğitimleri 2. sınıfta başlayacak, matematik dersleri haftada 5 saat olacak ve fen bilimleri derleri 3. sınıfta da yer alacak. İkinci 4 yılda ise; 5 ve 6. sınıflarda 36 saat, 7 ve 8. sınıflarda 37 saat ders görecek olan öğrenciler 8 saatlik seçmeli ders görecektir. Üçüncü 4 yılda ise; 8 saat seçmeli ders uygulaması yapılacaktır.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

meb sinav

MEB Bakanı Sayın ÖZER Müfredata Yeni Kültür Tarihi Dersleri Geliyor

“Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir